Viktor Orbán: Polska to okręt flagowy regionu

Podziel się tym wpisem:

Według premiera Węgier, kraje regiony bez Polski utraciłyby na znaczeniu. Stwierdził, że jest to kraj będący „okrętem flagowym” Europy Środkowej.

W rozmowie ze słowackim portalem „Postoj”, Viktor Orbán oświadczył, że narody Europy Środkowej łączy „wspólny los”. – Pytanie, kto zorganizuje Europę Środkową. Niemcy, Rosjanie, Amerykanie, czy my, narody, które tu zamieszkują – stwierdził.

W tym właśnie kontekście mówił o państwach Grupy Wyszehradzkiej. Polskę uznał za „okręt flagowy” tej części Europy, kraj, bez którego pozostałe państwa na znaczeniu. – Gdyby Polska wycofała się z V4, Europa Środkowa straciłaby swoją podstawę, swój „kil” – ocenił. Rozmawiając ze słowackimi dziennikarzami wskazał też na rolę ich kraju w ramach V4.

Rola połączenia Północ-Południe

– Istotą Grupy Wyszehradzkiej jest możliwość wywierania wpływu na osi Północ-Południe. Na północy są Polacy, na południu Węgrzy. Północ musi być połączona z Południem, bez Was (Słowaków) będziemy podzieleni na dwie części. Dlatego wciąż sugeruję premierowi Słowacji, że to relacje Północ-Południe powinny być priorytetem – stwierdził szef węgierskiego rządu

Zauważył, że na tej osi brakuje połączeń drogowych i kolejowych, „gazociągi są prowadzone w innych kierunkach”.

Źródło: „Postoj”

Fot. About Hungary/Twitter

Skip to content