W 8 miesięcy więcej skroplonego gazu niż przez cały 2021 r. Nowe dane PGNiG

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Tylko w ciągu ośmiu miesięcy 2022 r. PGNiG sprowadziło do terminalu w Świnoujściu więcej dostaw skroplonego gazu ziemnego niż przez cały ubiegły rok – informuje spółka. W poniedziałek dotarła do gazoportu 36. dostawa gazu.

„W poniedziałek, 22 sierpnia, metanowiec Asklipios z ładunkiem 60 tys. ton skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych zacumował w terminalu LNG w Świnoujściu. Łączny wolumen dostarczonego paliwa wyniósł ok. 80 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji. To 184. dostawa do tego terminalu i 36. w 2022 roku. W całym ubiegłym roku PGNiG odebrało w Świnoujściu 35 ładunków LNG” – wynika z informacji przekazanych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Spółka zwiększa import

Prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak cytowana w komunikacie zaznaczyła, że spółka „konsekwentnie zwiększa import skroplonego gazu ziemnego” w związku z kryzysem na europejskim rynku gazu, a 36. w tym roku dostawa do gazoportu w Świnoujściu „dobrze ilustruje tempo intensyfikacji dostaw LNG”.

„Ładunki dostarczane drogą morską pozwoliły nam rozpocząć zatłaczanie magazynów gazu jeszcze w trakcie sezonu grzewczego, a później umożliwiły dalsze gromadzenie zapasów i zaspokajanie potrzeb naszych odbiorców pomimo wstrzymania dostaw do Polski z kierunku wschodniego. To m.in. dzięki intensyfikacji importu LNG PGNiG ma zabezpieczony odpowiedni wolumen gazu na najbliższy sezon grzewczy” – wskazała Waksmundzka-Olejniczak.

Dodała, że spółka w kolejnych miesiącach zamierza „utrzymać wysokie tempo odbioru skroplonego gazu ziemnego”.

„Dzięki bardzo dobrej pozycji na globalnym rynku LNG GK PGNiG jest w stanie zabezpieczać nowe dostawy pomimo bardzo dużego zainteresowania innych odbiorców. Ważna jest również dobra współpraca z operatorem terminalu, spółką Gaz–System, która pozwala na precyzyjne planowanie harmonogramu dostaw” – zaznaczyła prezes PGNiG.

Terminal LNG w Świnoujściu

Od 2022 roku terminal dysponuje mocami regazyfikacji umożliwiającymi import 6,2 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Jak podaje spółka, PGNiG ma zarezerwowaną pełną przepustowość gazoportu.

PGNiG/PAP

fot. twitter/Terminal LNG

Skip to content