W hołdzie Mikołajowi Kopernikowi

Podziel się tym wpisem:

Rok 2023 z racji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika był obchodzony jako Rok Kopernikański. Fundacja Trójmorze wspólnie  Polsko-Ukraińską  Fundacją imienia Ignacego Jana Paderewskiego oraz Copernicus Foundation podjęły w Chicago szereg działań mających na celu godne uczczenie tej wyjątkowej rocznicy.

Wybór miejsca wydarzeń był nieprzypadkowy. Copernicus Center to największa polonijna sala widowiskowa na świecie, a Mikołaj Kopernik jest zarówno patronem sali widowiskowej jak i fundacji będącej właścicielem tego obiektu.

Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanego przez nas Roku Kopernikańskiego był koncert „Paderewski dla Kopernika” zorganizowany w dniu 7 maja jako jedno z cyklu wydarzeń związanych także z Paradą Polonijną organizowaną z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Po raz pierwszy w historii muzyki Ignacego Jana Paderewskiego mogliśmy zobaczyć interpretację dwóch utworów: Albumu Tatrzańskie op.12 oraz Fantazji Polskiej op. 19 nie tylko z udziałem muzyki, ale także baletu. Twórcą pomysłu takiego przedsięwzięcia jest Marianna Humetska wybitna pianistka i dyrektor artystyczna Polsko-Ukraińskiej Fundacji imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas wydarzenia do dźwięków muzyki Paderewskiego zatańczył Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”.

Głównym celem zadania była promocja Polski i kultury polskiej za granicą oraz aktywizacja kulturalna środowisk polonijnych i Polaków w USA przy udziale artystów reprezentujących najwyższy poziom muzyczny. Ideą naszego wspólnego działania była skuteczna i aktywna promocja kultury polskiej na terenie Ameryki, a co za tym idzie praca na rzecz amerykańskiej Polonii, poprzez czynne wspomaganie zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Trójmorze, a partnerem merytorycznym Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego. 

fot. Fundacjapaderewskiego.eu

Skip to content