Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

W roku akademickim 2020/2021 około 40 tysięcy obywateli Ukrainy studiowało na uczelniach w Polsce

Podziel się tym wpisem:

W minionym roku akademickim w Polsce studiowało dokładnie 38.889 obywateli Ukrainy. Mniej niż 10 proc. z nich zamierza powrócić do ojczyzny – poinformowało Analityczne Centrum CEDOS w Kijowie. 

O popularności polskich uczelni wśród ukraińskich studentów decyduje kilka przyczyn. Jedną z nich jest na pewno to, że dyplom polskiej szkoły wyższej jest honorowany na terenie Unii Europejskiej.

Inną zaletą studiowania w Polsce jest na pewno fakt, że jest ono często tańsze niż na Ukrainie, ponieważ nie jest obciążone „rentą korupcyjną” (zaliczenie sesji nie zależy od łapówki). Należy także pamiętać, że wiele polskich uczelni, które powstały w okresie wyżu demograficznego, dziś bije się o malejącą liczbę studentów, dlatego są w stanie zaproponować przybyszom z zagranicy atrakcyjne warunki, np. godzenie nauki z pracą zarobkową.

Najpopularniejszy kierunek: ekonomia

Wielu ukraińskich studentów zaczęło także odkrywać polskie korzenie, dzięki czemu mogą otrzymać Kartę Polaka, co pociąga za sobą możliwość bezpłatnych studiów, dostania stypendium lub pomocy socjalnej.

Najczęściej wybierane przez Ukraińców kierunki nauczania to ekonomia, zarządzanie, finanse czy stosunki międzynarodowe. Większość absolwentów po zakończeniu studiów planuje pozostać w Polsce. Liczą, że posiadając wyższe wykształcenie, znajomość języka oraz kompetencje będą w stanie znaleźć dobrze płatną pracę dla wysoko wykwalifikowanych kadr.

Skip to content