W sierpniu odbędzie się rzeszowski Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE

Podziel się tym wpisem:

Przedstawiciele świata sztuki z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza zaprezentują się na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE, który odbędzie się w sierpniu w Rzeszowie. Organizator wydarzenia, czyli miejscowy Teatr im. Wandy Siemaszkowej już rozpoczął sprzedaż biletów.

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 20-22 oraz 26-29 sierpnia. Program przedsięwzięcia przewiduje spektakle, koncerty, wystawy i spotkania z artystami. „Już po raz czwarty umożliwiamy mieszkańcom miasta i gościom zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw, tym razem przedstawicieli Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier” – piszą organizatorzy na swojej stronie internetowej.

Odwołanie do idei Trójmorza

– Pomysł na MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE pojawił się, kiedy połączyliśmy dwa wówczas istniejące już wydarzenia, Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki – wyjaśniła sekretarz literacka rzeszowskiego teatru Monika Midura.

– Na wielu płaszczyznach odnosimy się do transgranicznej inicjatywy gospodarczo-politycznej łączącej 12 państw Unii Europejskiej. Inicjatywa Trójmorza łączy region Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym) oraz buduje solidny fundament pod rozwój gospodarczy w zakresie energii, transportu czy komunikacji cyfrowej – podkreśliła Midura. Sekretarz literacka stwierdziła, że założeniem festiwalu w Rzeszowie ma być wymiana „doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw”.

Wydarzenia artystyczne są adresowane do wszystkich grup wiekowych i będą miały miejsce w różnych częściach Rzeszowa. Zaplanowano spektakle teatrów z Wilna, Sofii, Koszyc, Tallina, Jassów, Pragi oraz gospodarza imprezy, czyli Teatru im. Wandy Siemaszkowej, który pojawi się na festiwalu z premierą „Wiśniowego sadu” Antoniego Czechowa w reżyserii gruzińskiego reżysera Andro Enukidze.

Nie tylko teatr

Oprócz spektakli teatralnych publiczność będzie mogła także uczestniczyć w koncertach czy wystawach. W programie przewidziano występ kwartetu jazzowego pochodzącego z Wileńszczyzny Rafała Jackiewicza, światowej sławy pianisty Romana Zaslavskiego z Wiednia czy artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie. Natomiast na pasjonatów sztuk wizualnych będą czekać między innymi wystawy plakatów cenionego słoweńskiego artysty grafika Radovana Jenko, fotografii słynnego litewskiego fotografa Ričardasa Grigasa czy malarstwa Sebastiana Ratiu z Rumunii.

Bilety na wydarzenia festiwalowe można zakupić za pośrednictwem internetu, a także w kasach teatru. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach: www.trojmorze.teatr-rzeszow.pl, www.teatr-rzeszow.pl oraz w mediach społecznościowych.

Źródło: PAP, teatr-rzeszow.pl

Fot. teatr-rzeszow.pl

Skip to content