Walka z terroryzmem – opinie 24 ekspertów z całego świata – polecamy nową pozycję na rynku!

Podziel się tym wpisem:

Z radością informujemy, że ekspert Portalu i Fundacji Trójmorze dr Aleksander Olech wydał swoją najnowszą książkę pt.: „Walka z terroryzmem. Polskie rozwiązania a francuskie doświadczenia”. Jest to pozycja, która traktuje o najskuteczniejszych metodach i sposobach przeciwdziałania terroryzmowi. Przede wszystkim wskazano na doświadczenia najbardziej atakowanego członka UE w XXI wieku – Francji oraz rozwiązań wykorzystywanych w państwie, które jest wschodnią granicą NATO i UE – Polsce.

Francja, która to jest najczęściej atakowanym państwem Unii Europejskiej, zmagała się i zmaga z różnego rodzaju typami terroryzmu: antykolonialnego, nacjonalistycznego, separatystycznego i islamskiego. Polska, choć nie była dotychczas celem ataków terrorystycznych, to z racji swojego położenia na wschodniej granicy NATO oraz Unii Europejskiej odgrywa istotą rolę w zakresie bezpieczeństwa na Starym Kontynencie, co skłania do refleksji nad potencjalnym zagrożeniem. Choć oba państwa różnią się poziomem zagrożenia terrorystycznego, to łączy je współpraca w zakresie bezpieczeństwa w ramach struktur euroatlantyckich. Co więcej, Francja i Polska posiadają jedne z najnowszych na świecie regulacji prawnych dotyczących walki z terroryzmem.

Swoje opinie eksperckie – tylko i wyłącznie na łamach niniejszej monografii – przedstawia ponad 20 ekspertów z 8 państw, w tym m.in.:

 • – ekspert w RAND Corporation. Były doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i zwalczania terroryzmu.
 • – profesor nadzwyczajny nauk politycznych w Østfold University College. Autor książki A Critical Theory of Counterterrorism: Ontology, Epistemology and Normativity.
 • – dr nauk politycznych na Université Panthéon-Sorbonne. Ekspert i dyrektor ds. badań i komunikacji we Francuskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (IFRI).
 • René-Georges Querry – były komisarz policji, zajmował się m.in. rozpracowywaniem grup przestępczych, walką z terroryzmem oraz ochroną najważniejszych państwowych oficjeli. Był odpowiedzialny za cały system bezpieczeństwa w Republice Francuskiej podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w 1998 roku.
 • – prezes Towarzystwa Badań nad Terroryzmem (Society for Terrorism Research).
 • – analityk obrony i koordynator projektów specjalnych dla Center for Middle East Public Policy w RAND Corporation.
 • – wykładowca teoretycznej fizyki chemicznej w Massachusetts Institute of Technology. Ekspert RAND Corporation.
 • Prof. Kuba Jałoszyński – policjant, były dowódca pododdziału antyterrorystycznego Komendy Stołecznej Policji.
 • Dr hab. Ryszard Machnikowski – dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, ekspert zagraniczny Conseil Supérieur de la Formation et de la Recherche Strategique w Paryżu.
 • Ppłk rez. dr inż. Tomasz Białek – emerytowany oficer wojskowych jednostek specjalnych, Biura Ochrony Rządu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
 • Marek Przewoźnik – były szef szkolenia Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Przygotowywał plan zabezpieczenia antyterrorystycznego mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA Euro 2012.
 • Xavier Raufer – kryminolog, eseista i kierownik Wydziału Badań nad Współczesnymi Zagrożeniami Kryminalnymi Uniwersytetu Paryskiego. Przez 10 lat był także doradcą w Europolu.
 • – pracownik naukowy ds. przeciwdziałania terroryzmowi i zapobiegania brutalnemu ekstremizmowi w German Council on Foreign Relations w Berlinie (DGAP).

Jako portal Trójmorze zachęcamy do zakupu książki dra Aleksandra Olech, która w kompleksowy sposób przedstawia świat walki z terroryzmem. Wyróżniono wszystkie kluczowe elementy budowania strategii antyterrorystycznej. Od procesu legislacyjnego, przez tworzenie i nadzorowanie służb powołanych do realizacji zadań kontrterrorystycznych, a także określenie międzynarodowych zagrożeń, po przedłożenie kluczowych rozwiązań dla państw NATO i UE. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się bezpieczeństwem, wyzwaniami dla służb w Polsce oraz francuskim systemem walki z terroryzmem.

Bezpośredni link do zakupu na stronie wydawnictwa Difin: https://ksiegarnia.difin.pl/walka-z-terroryzmem-polskie-rozwiazania-a-francuskie-doswiadczenia?search=olech

Serdecznie polecamy,

Fundacja oraz Redakcja Portalu Trójmorze

Skip to content