Ważna decyzja niemieckiego sądu ws. Nord Stream 2. „Dobry dzień dla Polski i całej UE”

Podziel się tym wpisem:

Wyższy Sąd Okręgowy w niemieckim Düsseldorfie odrzucił skargę operatora gazociągu Nord Stream 2 na odmowę Federalnej Agencji Sieci, by inwestycję wyjąć spod działania dyrektywy gazowej. Oznacza to, że NS2 będzie musiał podlegać unijnym przepisom.

Zgodnie z dyrektywą gazową, derogacja, czyli zwolnienie z przestrzegania jej przepisów, ma przysługiwać inwestycjom zrealizowanym przed jej wejściem w życie, tj. 23 maja 2019 r.

Według operatora NS2, Nord Stream 2 AG, projekt był wówczas ukończony w 60 proc. i posiadał wszystkie zezwolenia na budowę, co, według wnioskodawcy, miałoby go uprawniać do derogacji od następujących zasad III Pakietu Energetycznego: rozdziału właścicielskiego, dostępu stron trzecich oraz transparentnych i odkosztowych taryf. Sąd nie zgodził się z tymi stwierdzeniami.

„Potwierdzono w sposób jednoznaczny, że NS2 musi działać zgodnie z prawem UE”

Uczestnikami w sprawie były dwie polskie spółki: PGNiG i jego spółka córka – PST. Jak czytamy w komunikacie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa niemiecki sąd podzielił jego argumentację, że gazociąg „nie spełnia podstawowej przesłanki uprawniającej do ubiegania się o derogację”. PGNiG podkreśliło zadowolenie z takiego obrotu sprawy.

– W wyroku Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie podzielono argumentację naszych spółek konsekwentnie podnoszoną w toku postępowań przed niemieckim organem regulacyjnym i sądem. Tym samym potwierdzono w sposób jednoznaczny, że gazociąg Nord Stream 2 musi funkcjonować zgodnie z regułami wynikającymi z III Pakietu Energetycznego – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.

„Dobry dzień dla UE”

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślił z kolei, że decyzja sądu w Düsseldorfie to „dobry dzień dla Polski i całej Unii Europejskiej”. Jak napisał na Twitterze, zobligowanie Nord Stream 2 do podlegania unijnemu prawo to „podzielenie polskiego stanowiska w tej sprawie”.

Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując stanowisku sądu stwierdził, że strona rosyjska „może tylko powtórzyć zapewnienia, wypowiadane wcześniej na różnych szczeblach, że Nord Stream 2 jest projektem czysto komercyjnym, międzynarodowym, którego celem jest wniesienie znaczącego wkładu w bezpieczeństwo energetyczne całej Europy”.

Źródła: PGNiG, Polska Agencja Prasowa, BiznesAlert.pl

Skip to content