„Ważny krok w stronę działalności poszukiwawczo-wydobywczej”. PGNiG przejmuje udziały ukraińskiej spółki wydobywczej

Podziel się tym wpisem:

Ukraiński urząd antymonopolowy wyraził zgodę, aby Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo objęło pakiet większościowy udziałów w spółce Karpatgazvydobuvannya.

„To ważny krok do rozpoczęcia wspólnej działalności poszukiwawczo-wydobywczej w zachodniej Ukrainie” – komentuje PGNiG na Twitterze.

Karpatgazvydobuvannya to spółka należąca do grupy ERU (Energy Resources of Ukraine). Dwa lata temu podpisano umowę PGNiG-ERU, która zakładała współpracę przy poszukiwaniu i wydobyciu ukraińskiego gazu.

Istotny rynek dla PGNiG

Co ważne, przejęty przez PGNiG podmiot ma na Ukrainie koncesję na wydobycie gazu do 2036 roku w okolicach Lwowa. Jak pisze na portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik, „intensywnie eksploatowane złoże Przemyśl w Polsce znajduje się w tej samej formacji geologicznej co złoża lwowskie”. Ekspert wskazuje, że know-how polskiej strony może być cenne dla Ukraińców.

Polska Agencja Prasowa przypomina, że Ukraina to największy rynek eksportowy dla PGNiG. W 2020 r. polski koncern sprzedał w tym kraju 1,2 m3 gazu. Warto też pamiętać, że niedawno Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz ukraińska Grupa Naftogaz podpisały list intencyjny dot. współpracy przy „poszukiwaniu i eksploatacji ukraińskich zasobów węglowodorów”.

Skip to content