Wiceszef polskiego MSZ o ODS, największej partii koalicji SPOLU: pierwsza w Czechach siła, która tak stawia na Trójmorze

Podziel się tym wpisem:

W zwycięskiej koalicji SPOLU największą partią jest nasz europejski partner, czyli ODS. To centroprawicowe ugrupowanie, którego celem jest współpraca regionalna w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza – stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński dla portalu wPolityce.pl.

Pełnomocnik polskiego rządu ds. Inicjatywy Trójmorza zaznaczył również, że należy poczekać ze wszystkimi deklaracjami, bowiem na ten moment nie wiemy, jak będzie wyglądał proces tworzenia czeskiego rządu. Jeśli będzie współtworzyła go koalicja SPOLU, podkreślił, to rząd polski ma nadzieję na jeszcze lepszą współpracę z sąsiadem, niż do tej pory.

Wiceszef MSZ pokrótce scharakteryzował największe ugrupowanie koalicji SPOLU – ODS. – To jest nasz (Prawa i Sprawiedliwości – red.) partner w Europie – są członkami partii EKR w Parlamencie Europejskim. Partia centroprawicowa, partia bardzo mocno nastawiona na współpracę w regionie w ramach Grupy Wyszehradzkiej i w ramach Trójmorza – ocenił Jabłoński. Dodał, że ODS to pierwsze ugrupowanie w Czechach, które w takim stopniu postawiło na Inicjatywę Trójmorza, „jako ten kierunek działań, które będą wzmacniali”.

Wiceminister spraw zagranicznych nie ukrywał, że ideologiczny wektor koalicji SPOLU, „takie samo podejście” do polityki ODS i PIS, budzą jego optymizm.

Skip to content