Więcej dostaw do terminala LNG w Świnoujściu

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

50. dostawa LNG do terminala w Świnoujściu właśnie została przyjęta. Tym samym ilość ładunków w 2022 roku przewyższyła tę z 2021 r. o 20. „Intensyfikacja dostaw LNG pozwoliła zabezpieczyć surowiec dla odbiorców w Polsce mimo trudnej sytuacji na europejskim rynku gazu” – podało PGNiG Grupa Orlen.

Jak poinformowało w poniedziałek PGNiG Grupa Orlen, dzień wcześniej, 20 listopada, do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) zawinął gazowiec Al Shamal z ładunkiem ok. 90 tys. ton skroplonego gazu ziemnego z Kataru, co odpowiada ok. 120 mln metrów sześc. gazu w stanie lotnym.

„To już 50. dostawa skroplonego gazu ziemnego odebrana w tym roku w świnoujskim gazoporcie” – podała spółka Grupy Orlen.

W komunikacie podkreślono, że w analogicznym okresie (w 2021 r.), liczba dostarczonych do terminala ładunków, wyniosła 30. Tempo odbioru skroplonego gazu, wzrosło zatem rok do roku o 2/3.

Zdaniem prezesa spółki Daniela Obajtka, intensyfikacja dostaw pozwoliła zabezpieczyć surowiec dla odbiorców, mimo trudnej sytuacji na europejskim rynku gazu”.

Bezpieczeństwo na trudne czasy

Według PGNiG Grupa Orlen „intensyfikacja dostaw LNG pozwoliła zabezpieczyć surowiec dla odbiorców krajowych pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku gazu”.

„Import LNG jest obecnie jednym z głównych źródeł zaopatrzenia Polski w gaz ziemny, zapewniającym ok. 40 proc. zapotrzebowania na ten surowiec od początku 2022 roku. Dzięki LNG możemy zagwarantować niezakłócone dostawy gazu do naszych odbiorców pomimo trwającego w Europie kryzysu energetycznego” – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki. „Intensyfikacja dostaw pokazuje nasze kompetencje w dziedzinie handlu LNG” – stwierdził Obajtek.

„Po połączeniu PKN Orlen z PGNiG będziemy je konsekwentnie rozwijać, aby wspierać dwa strategiczne cele naszej Grupy – zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju w procesie zielonej transformacji oraz wzrost znaczenia naszego koncernu na rynkach zagranicznych” – dodał.

PGNiG Grupa Orlen podkreśliło, że intensyfikacja dostaw LNG „to odpowiedź na trwający od ponad roku europejski kryzys energetyczny związany przede wszystkim z działaniami Gazpromu, do niedawna głównego dostawcy tego surowca na rynek Unii Europejskiej, oraz zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę”. Jak przypomniano w informacji, „pod koniec kwietnia tego roku Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski, łamiąc tym samym postanowienia kontraktu jamalskiego”.

PAP/twitter/PGNiG Grupa Orlen

fot. twitter/@TerminalLNG

Skip to content