Wizyta pełnomocnika polskiego rządu ds. Trójmorza w Słowenii. Rozmowy m.in. o wspólnych projektach w ramach Inicjatywy

Podziel się tym wpisem:

W Lublanie zakończyły się trzydniowe konsultacje polsko-słoweńskie, które miały na celu pogłębić stosunki polityczne i ekonomiczne. Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podjął się między innymi omówienia współpracy na rzecz rozwoju strategicznych inwestycji infrastrukturalnych w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Wiceszef polskiej dyplomacji najpierw odbył spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Republiki Słowenii Anže Logarem, w której podjęto kwestie dwustronnych relacji obydwu państw, współpracy w ramach NATO czy Inicjatwy Trójmorza i Unii Europejskiej. Następnie doszło do spotkań z sekretarzem stanu w słoweńskim MSZ Stanislavem Raščanem oraz Bojanem Pograjcem, pełnomocnikiem rządu ds. Inicjatywy Trójmorza, sekretarzem stanu w kancelarii premiera Słowenii.

W tym przypadku rozmowy dotyczyły głównie polsko-słoweńskiej współpracy w kontekście projektu Trójmorza. Podejmowano wątki wspólnych projektów gospodarczych i infrastrukturalnych czy poprawy konkurencyjności gospodarek państw członkowskich.

Drugi i trzeci dzień polskiej wizyty

Drugiego dnia wiceszef MSZ poprowadził wykład w Akademii Dyplomatycznej MSZ Słowenii m. in.  na temat priorytetów polskiej polityki zagranicznej czy współpracy w ramach UE czy NATO. Ważną sprawą była także gospodarska część wizyty, gdzie Paweł Jabłoński wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami sektora lotniczego, produkującymi innowacyjne bezzałogowe jednostki latające. Minister przedstawił przedsiębiorcom biznesowe zalety propozycji Doliny Lotniczej w Rzeszowie.

Spotkania trzeciego dnia wizyty również dotykały kwestii gospodarczych. Wiceminister Paweł Jabłoński oraz prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka w czasie rozmów z prezesami Słoweńskiej Izby Gospodarczej oraz banku inwestycyjnego rozwojowego SDI podjęli kwestie współpracy inwestycyjnej w ramach projektu Trójmorza, w tym między innymi finansowania projektów w infrastrukturze cyfrowej, energetycznej i transportowej.

Liderzy Inicjatywy Trójmorza

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podczas swoich wystąpień podkreślał, że zarówno Warszawa, jak i Lublana traktują bardzo poważnie Trójmorze. Podkreślał, że świadczą o tym nie tylko deklaracje, ale i finansowy wkład poczyniony przez oba państwa.

– Słowenia to po Polsce największy inwestor Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. Fakt, że Słowenia jest obok Polski jednym z liderów tego najważniejszego dziś formatu współpracy regionalnej w Europie niezmiernie nas cieszy – powiedział wiceminister Paweł Jabłoński w czasie rozmów w Lublanie.

Skip to content