Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Wizyta prezydenta Dudy w Turcji a kontekst międzynarodowy

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Prezydent Polski Andrzej Duda gościł z oficjalną wizytą w Turcji. Tematem rozmów z Recepem Tayypem Erdoganem były kwestie związane z bezpieczeństwem wschodniej flanki NATO w ramach współpracy Turcja -Rumunia – Polska – Ukraina, zakupu przez Polskę uzbrojonych dronów TB2 Bayraktar oraz kwestii związanych z ułatwieniami w turystyce.

Polska i Turcja podpisały porozumienie o bezpiecznej turystyce, umowę o wzajemnej ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego.

Wkrótce szczyt NATO

Spotkanie to miało również na celu koordynację stanowisk przed szczytem NATO w Brukseli, który odbędzie się w czerwcu. Turcja ze względu na swoje położenie oraz stan uzbrojenia (2 po amerykańskiej armia NATO) stanowi kluczowego partnera dla państw Wschodniej Flanki NATO w utrzymaniu strategicznej przewagi nad Rosją.

Jednakże administracja turecka swoimi dotychczasowymi działaniami, jak zakup rosyjskich systemów rakietowych, wystawiła na próbę spójność Sojuszu Północno-Atlantyckiego. Ankara chociaż formalnie jest członkiem NATO to podejmowała w ostatnich latach wiele działań sprzecznych z interesem paktu jak chociażby działania przeciw Kurdom w Syrii, czy taktyczne sojusze z Rosją w sprawach związanych z uzbrojeniem. Głównym czynnikiem, który zbliża Turcję z Rosją jest autorytarny charakter rządów prowadzony przez prezydenta Erdogana. Kwestie podnoszone przez obrońców praw człowieka na Zachodzie względem Turcji nie wybrzmiewają w rosyjskich mediach.

Rosyjskiej zagrożenie w regionie

Ze strategicznego punktu widzenia Rosja stanowiła dla Turcji geopolityczne zagrożenie w regionie Morza Czarnego. Rosyjska aneksja Krymu oraz destabilizacja sytuacji we Wschodniej Ukrainie stanowią długofalowo zagrożenie dla Turcji. Wydaje się że z perspektywy państw NATO, w szczególności tych położonych na Wschodniej Flance utrzymanie Turcji w strategicznym sojuszu, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, względem regionu Morza Czarnego stanowi żywotny interes dla Polski oraz państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Turcja prowadząc wielowektorową politykę może traktować różne sojusze doraźnie jednak każda wizyta, która umacniałaby sojusz z Turcją w ramach NATO w regionie Wschodniej Flanki stanowi wzmocnienie dla bezpieczeństwa Europy Wschodniej w tym Ukrainy. Przy całej złożoności relacji transatlantyckich z Turcją w obszarach wspólnych interesów pomiędzy europejskimi członkami NATO i Stanami Zjednoczonymi a Turcją powinien być utrzymywany intensywny dialog.

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Skip to content