Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Wsparcie dla Polonii na Litwie. Wyprawki dla uczniów z polskich szkół

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Na Litwę dotarły wyprawki szkolne dla uczniów pierwszych klas z polskich szkół – informuje PolskieRadio24.pl. Wyprawki są częścią projektu „Bon Pierwszaka”, wspieranego przez państwo polskie.

W skład pomocy dla uczniów wchodzą przybory, które potrzebne są pierwszakom w nowym roku szkolnym. Wyprawki otrzymali uczniowie polskich szkół. „Są to dobre, ergonomiczne plecaki, wypełnione potrzebnymi dodatkami, takimi jak kredki, farbki, zeszyty czy piórnik” – mówi w rozmowie z Polskim Radiem Krystyna Dzierżyńska, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.

W sumie wyprawki otrzyma ponad tysiąc uczniów. Trafią one do sześćdziesięciu placówek z polskim językiem nauczania.

Prezes zwraca uwagę, że akcja nie jest jedynie promocją polskich szkół znajdujących się na Litwie, ale jest także znaczącą pomocą dla polskich rodzin. Szczególnie – jak podkreśla – w okresie tak ogromnej inflacji, która na Litwie jest jedną z największych w całej Unii Europejskiej.

Wsparcie także finansowe

„Jeżeli rodzina otrzymuje takie wsparcie w przygotowaniu pierwszaka do szkoły, to odciąża to budżet domowy. Przygotowanie dziecka wzrosło nawet dwukrotnie w porównaniu do ubiegłego roku” – dodaje Dzierżyńska cytowana przez portal.

Akcja „Bon Pierwszaka” trwa od kilkunastu lat. Co roku polskim dzieciom na Litwie przekazywana jest wyprawka szkolna niezbędna w nowym roku nauczania. Za miesiąc do rodziców ma dotrzeć druga część „wyprawki”, czyli wsparcie finansowe. Pod koniec miesiąca do polskich szkół na Litwie trafią także nowe podręczniki do nauki języka polskiego.

Projekt ma wsparcie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP. Realizowany jest przez Fundację „Pomoc Polakom na wschodzie” oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.

źródło: PolskieRadio24.pl

fot. pixabay

Skip to content