Autor: Dr Tomasz Teluk

Wspólne oświadczenie nordyckich ministrów obrony w sprawie Ukrainy

Podziel się tym wpisem:

Ministrowie obrony Norwegii, Finlandii, Szwecji, Danii i Islandii podpisali wspólne stanowisko w sprawie napiętej sytuacji na Wschodzie. Skandynawowie są przeciwni nadmiernemu zgrupowaniu rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą i udzielili poparcia integralności terytorialnej tego kraju.

„My, nordyccy ministrowie obrony, z wielkim niepokojem śledzimy ostatnie wydarzenia na Ukrainie i wokół niej. Niedawna rosyjska aktywność wojskowa, zwłaszcza wyjątkowa rozbudowa wojska wzdłuż granic Ukrainy, jest niepokojącym zjawiskiem, które może mieć destabilizujący wpływ na nasze wspólne środowisko bezpieczeństwa.

Przejrzystość, powstrzymywanie się od użycia siły militarnej oraz przestrzeganie zarówno litery, jak i ducha zobowiązań i zasad OBWE oraz Dokumentu Wiedeńskiego z 2011 roku są najważniejsze.

Nadal uważnie śledzimy sytuację na Ukrainie i wokół niej. W 2019 r. Nordycka Współpraca Obronna (NORDEFCO) ustanowiła Mechanizm Konsultacji Kryzysowych, ułatwiający szybkie konsultacje we wszystkich pilnych sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Niedawno odbyliśmy konsultacje ministerialne, aby omówić obecną sytuację w pobliżu granicy z Ukrainą i będziemy nadal utrzymywać bliski kontakt.

Kraje nordyckie nadal mocno popierają integralność terytorialną Ukrainy, suwerenność i prawo do decydowania o własnym kursie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa bez ingerencji z zewnątrz. Odrzucamy pojęcie stref wpływów w Europie.

Podstawą rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy pozostają porozumienia mińskie i dialog polityczny” – czytamy w oświadczeniu.

To nie pierwsze wspólne stanowisko państw nordyckich. Od czasu agresji na Ukrainę w 2014 r. Dania, Norwegia, Islandia, Szwecja i Finlandia zacieśniły współpracę wojskową. W 2015 r. państwa te doświadczyły naruszenia swoich granic powietrznych i morskich przez siły wojskowe Federacji Rosyjskiej i wspólnie wypowiedziały się przeciw takim praktykom.

Warto zaznaczyć, że podczas, gdy Dania, Norwegia oraz Islandia wstąpiły do NATO w 1949 r., Finlandia i Szwecja wciąż wahają się nad pełnym uczestnictwem w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego i są jedynymi zachodnimi krajami basenu Morza Bałtyckiego oficjalnie pozostającymi poza NATO. Szczególnie aktywni na forum międzynarodowym są z kolei Duńczycy, którzy chętnie służą w zagranicznych kontyngentach.

Skip to content