Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Wspólny apel Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Chcą, by UE podzieliła się z nimi szczepionkami przeciw COVID-19

Podziel się tym wpisem:
Premierzy: Ukrainy Denys Shmyhal i Gruzji Irakli Garibashvili oraz p.o. premiera, minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Republiki Mołdawii Aureliu Ciocoi wystosowali list do przewodniczącego Komisji Europejskiej, w którym apelują o opracowanie unijnego mechanizmu transferu szczepionek przeciw COVID-19 do krajów Partnerstwa Wschodniego.

Według sygnatariuszy rozdysponowanie preparatów mogłoby się opierać na tych samych zasadach, co w przypadku Bałkanów Zachodnich. List powstał w ramach niedawno powstałego formatu rozszerzonej współpracy w zakresie integracji europejskiej pomiędzy Ukrainą, Gruzją i Mołdawią.

Szefowie państw w liście uzasadniają, że takie podejście pomogłoby uniknąć niedoborów szczepionek i zapewnić dostępność wymaganej liczby preparatów we właściwym czasie .

Trójka państw jest przekonana, że tylko połączone wysiłki wszystkich partnerów pomogą przywrócić równowagę wskaźników szczepień w państwach członkowskich i krajach partnerskich UE, co z kolei pomoże możliwie najszybciej przezwyciężyć kryzys epidemiczny wywołany COVID-19.

Jak informowaliśmy, 17 maja minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Gruzji David Zalkaliani oraz minister spraw zagranicznych Mołdawii Aureliu Ciocoi podpisali memorandum w sprawie stowarzyszenia na rzecz wspólnej integracji europejskiej.

Skip to content