Współpraca bałtycka. Estonia przejmuje przewodnictwo. Cel: zwiększenie bezpieczeństwa

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Estonia będzie w 2023 roku przewodniczyć współpracy bałtyckiej, podczas której jej zadaniem będzie koordynacja wspólnych działań Estonii, Łotwy i Litwy w Bałtyckiej Radzie Ministrów i Zgromadzeniu Bałtyckim.

Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu powiedział, że priorytetami przewodnictwa Estonii będzie dalsze wspieranie Ukrainy, rozwój bezpieczeństwa regionu i obrony, a także bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa dostaw w krajach bałtyckich.

„Ubiegły rok był zarazem trudny jak i przełomowy, a agresja Rosji na Ukrainę zasadniczo zmieniła sytuację bezpieczeństwa w całej Europie. Dlatego w tym roku skoncentrujemy się na wzmocnieniu bezpieczeństwa Estonii i całego regionu, chcąc zapewnić obywatelom jak najspokojniejsze przejście przez kryzys energetyczny oraz skupimy się na kontynuowaniu wsparcia dla Ukrainy. By ta wygrała wojnę z Rosją. Miniony rok pokazał, że razem jesteśmy silni i jestem przekonany, że bałtycka współpraca na rzecz wspólnych celów będzie kontynuowana równie skutecznie w tym 2023 roku” – powiedział Reinsalu.

Współpraca bałtycka

Przewodnictwo współpracy bałtyckiej odbywa się rotacyjnie i zmienia się wraz z początkiem każdego roku kalendarzowego. Zadaniem przewodniczącego jest koordynacja współpracy między rządami i parlamentami trzech krajów w ciągu roku.

Pierwsze kroki we współpracy Estonii, Litwy i Łotwy poczyniono w latach 20. i 30. XX wieku, wkrótce po uzyskaniu przez te trzy państwa niepodległości. Współpraca narodów bałtyckich zintensyfikowała się na przełomie lat 80. i 90. w walce o przywrócenie niepodległości narodowej. Dzięki temu Baltic Way, który odbył się 23 sierpnia 1989 roku, wzbudził duże zainteresowanie na arenie międzynarodowej. Wkrótce po odzyskaniu niepodległości powstały struktury międzyrządowe i międzyparlamentarne, które miały zacieśnić współpracę trójstronną.

Obecnie współpraca trzech bałtyckich krajów znacznie wykracza poza ich terytorium. W obliczu wojny na Ukrainie, Litwa, Łotwa i Estonia rozszerzyły swoją współpracę o rozmowy z państwami sojuszniczymi w celu wypracowania mechanizmów wsparcia Ukrainy oraz swojego bezpieczeństwa, w obliczy agresji rosyjskiej.

baltictimes.com

fot. twitter/@MoD_Estonia

Skip to content