Współpraca w ramach Trójmorza tematem rozmów marszałek Sejmu RP z najważniejszymi estońskimi politykami

Podziel się tym wpisem:

Podczas swojej wizyty w Estonii, marszałek polskiego Sejmu Elżbieta Witek rozmawiała m.in. z prezydent tego kraju Kersti Kaljulaid oraz przewodniczącym estońskiego parlamentu (Riigikogu) Jurim Ratasem.

Głowa estońskiego państwa poinformowała, że jej spotkanie z Elżbietą Witek poświęcone było m.in. współpracy Polski i Estonii w ramach Inicjatywy Trójmorza. Obie podkreśliły, jak informuje Kancelaria Sejmu RP, „znaczenie i potencjał tego formatu”. „Kersti Kaljulaid zwróciła uwagę na istotną rolę Polski w tej inicjatywie. Marszałek Sejmu i Prezydent Estonii zgodziły się, że współpraca państw Trójmorza ma ważne znaczenie ze względów gospodarczych, co przekłada się również na wzmocnienie bezpieczeństwa regionu” – czytamy.

Nie zabrakło jednak najważniejszych obecnie tematów dla regionu: sytuacji na granicy z Białorusią czy udziału krajów regionu w szczycie Platformy Krymskiej.

Z kolei Juri Ratas podziękował polskiej polityk za udział w wirtualnym forum parlamentarnym Inicjatywy Trójmorza. Wyraził nadzieję, że Polska zorganizuje kolejne spotkanie tego typu i spotkania przedstawicieli trójmorskich parlamentów będą kontynuowane.

Ratas wskazał też, że „współpraca Estonii i Polski w ramach Inicjatywy Trójmorza układa się znakomicie”. – W wielu kwestiach myślimy podobnie, obie strony są zaangażowane w powodzenie Inicjatywy – stwierdził. Elżbieta Witek zgodziła się z szefem estońskiego parlamentu, że format ten pozwala na rozwój połączeń na osi Północ-Południe, a jako forum współpracy transatlantyckiej przyczynia się do równoważenia wpływu Chin w regionie i wzmacniania spójności Unii Europejskiej.

„Marszałek Sejmu zaakcentowała znaczenie dyplomacji parlamentarnej. W kontekście pogłębiania współpracy państw 3SI nawiązała do idei utworzenia forum dialogu młodych parlamentarzystów z krajów Trójmorza, które to spotkanie ma się odbyć po raz pierwszy w październiku w Warszawie” – przekazano na stronie internetowej Sejmu.

Skip to content