Współpraca wojskowa krajów bałtyckich już na poziomie uczelni

Podziel się tym wpisem:

Akademie wojskowe państw bałtyckich podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie edukacji i badań w Estońskiej Akademii Wojskowej w Tartu.

Umowa o współpracy przewiduje mobilność zarówno kadry akademickiej, jak i studentów. Daje także możliwość wspólnej organizacji różnorodnych seminariów, konferencji, warsztatów oraz pozwala na wymianę wyników badań – powiedzieli BNS przedstawiciele wojska.

W ramach umowy o współpracy, każdej wiosny akademie obronne trzech krajów bałtyckich będą uzgadniać działania współpracy na kolejny rok akademicki. W bieżącym roku współpraca skupi się na siłach powietrznych i morskich na poziomie magisterskim, gdzie studenci Estońskiej Akademii Wojskowej będą realizować część programu nauczania zarówno w akademii wojskowej na Litwie, jak i na Łotwie.

Współpraca na poziomie edukacji

Komendant Akademii Wojskowej bryg. Gen. Vahur Karus podkreślił, że porozumienia stanowią ważny krok w konsolidacji i dalszym rozwoju współpracy w zakresie edukacji i badań pomiędzy akademiami wojskowymi Estonii, Łotwy i Litwy.

„Zarówno Łotwa, jak i Litwa odgrywają niezastąpioną rolę w realizacji naszego programu magisterskiego, ponieważ oferują specjalistyczne moduły dotyczące marynarki wojennej i sił powietrznych. Innymi słowy, tworzą treści w ramach programu studiów magisterskich marynarki wojennej i sił powietrznych” – powiedział.

Karus dodał, że jasne jest, że współpraca edukacyjna pomiędzy trzema krajami bałtyckimi jest niezbędna, a nawet konieczna, biorąc pod uwagę kontekst geopolityczny.

„Ważne jest, aby już podczas studiów studenci mogli się poznać i przećwiczyć współpracę. To kwestia jakości naszej przyszłej kadry oficerskiej i podoficerskiej. Porozumienia pozwalają nam skupić się i zaplanować konkretne przyszłe działania” – zauważył.

Oprócz Karusa w spotkaniu uczestniczyli także komendant Łotewskiej Akademii Obrony Narodowej Maris Utinans i komendant Litewskiej Akademii Wojskowej gen. Jonas Zemaitis Almantas Leika. Oprócz podpisania umowy o współpracy, podczas spotkania omówiono także bieżące tematy i wyzwania stojące przed akademiami wojskowymi oraz przedstawiono najnowsze osiągnięcia w poszczególnych instytucjach.

baltictimes/X

fot. X/@a_anusauskas

Skip to content