Wstrzymanie certyfikacji Nord Stream 2 sukcesem PGNiG

Podziel się tym wpisem:

Paweł Majewski prezes PGNiG stwierdził, że: „niemiecki regulator Bundesnetzagentur przyjął argumenty GK PGNiG, decydując się na wstrzymanie certyfikacji spółki Nord Stream 2 AG, jako operatora gazociągu Nord Stream 2”, uzasadniając, że jest ona zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego.

Proces ten został wstrzymany do momentu przeniesienia wszystkich aktywów na spółkę-córkę, która ma zostać właścicielem i operatorem odcinka Nord Stream 2, leżącego na niemieckich wodach terytorialnych i działać według prawa niemieckiego. Spółka ta jednak będzie musiała spełniać wymogi niemieckiej ustawy, dotyczące operatora w modelu ITO (Independent Transmission Operator).

PGNiG i jego spółka-córka PST są dopuszczone do procesu certyfikacyjnego operatora Nord Stream 2. W ich ocenie certyfikacja Nord Stream 2 AG  jako ITO byłaby niezgodna z prawem UE, które dopuszcza taki model jedynie dla systemów przesyłowych istniejących przed 23 maja 2019 r. W przypadku Nord Stream 2 ta zasada nie mogłaby być zastosowana ponieważ przed tą datą ów gazociąg nie był jeszcze wybudowany.

Skip to content