Gdynia: ruszyła budowa polskiej fregaty Miecznik

Podziel się tym wpisem:

Symboliczne palenie blach na fregatę Miecznik miało miejsce w gdyńskiej stoczni. Tym samym rozpoczął się „kolejny etap naszych działań, których celem jest wzmocnienie polskiej Marynarki Wojennej” – jak przekazał szef MON Mariusz Błaszczak.

W środę 16 sierpnia, w gdyńskiej stoczni szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w symbolicznym paleniu blach pod budowę pierwszej z trzech fregat Miecznik. Mają być one wzmocnieniem polskiej marynarki wojennej, której rozwój od miesięcy zapowiadał szef ministerstwa obrony.

„Trzy fregaty w programie Miecznik będą stanowiły nową jakość w polskiej Marynarce Wojennej. Będą silnie uzbrojone zarówno jeśli chodzi o broń ofensywną, jak i broń przeciwlotniczą” – zaznaczył Błaszczak.

Mariusz Błaszczak przekazał, że wielokrotnie podejmował temat Marynarki Wojennej w rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą i szefem BBN Jackiem Siewierą, Konsekwencją tych rozmów ma być właśnie kolejny etap jej wzmocnienia.

„Ktoś mógłby powiedzieć, że po wstąpieniu Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego być może siła polskiej Marynarki Wojennej nie jest tak niezbędna. Nie, właśnie jest niezbędna, by zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie” – podkreślił.

Szef MON podkreślił jednocześnie, że Marynarka Wojenna i jej rozbudowa jest niezwykle ważnym elementem członkostwa Polski w NATO. Ponadto, budowa fregaty oraz związany z tym rozwój stoczni gdyńskiej, stanowić będzie dodatkowe miejsca pracy oraz rozwój dla regionu.

„Cieszę się, że jesteście państwo gotowi podejmować wyzwania i jestem pewien, że mu podołacie” – dodał.

Umowa między Agencją Uzbrojenia MON i konsorcjum PGZ Miecznik została podpisana w 2021 r. Program Miecznik zakłada budowę trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej. Okręty mają m.in. zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę energetyczną, a także wypełniać zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO. Będą wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Według planów pierwsza fregata ma zostać zwodowana w III kwartale 2026 roku, a dwa lata później przekazana Marynarce Wojennej. Ostatnia, trzecia fregata, w zostać przekazana Marynarce Wojennej w II kwartale 2031 – przypomina PAP.

pap/twitter/mon

fot. twitter/@MON_GOV_PL

Skip to content