Zalew-23. Ćwiczenia żołnierzy w rejonie Mierzei Wiślanej

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

W dniach 27 – 31 marca, 16. Dywizja Zmechanizowana odbędzie ćwiczenia taktyczne z wojskami sojuszniczymi pod kryptonimem Zalew-23.

Ćwiczenia będą przeprowadzone we współpracy z Batalionową Grupą Bojową NATO, Marynarką Wojenną, Wojskami Obrony Terytorialnej oraz Wojskami Inżynieryjnymi.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznik formacji, w rozmowie z PAP, mjr Magdalenę Kościńską, ćwiczenia będą największym przedsięwzięciem w 2023 roku.

W ćwiczeniach udział weźmie 2,5 tys. żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

W ćwiczenia zaangażowane zostanie ponadto ok. 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego.
Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze Mierzei Wiślanej, ale również na Przykoszarowym Placu Ćwiczeń Modrzewinie, 22 Bazie Lotniczej w Malborku oraz Porcie Wojennym w Gdyni.

Ćwiczenia w obrębie Mierzei Wiślanej

Głównym elementem ćwiczenia ma być wykonanie przez żołnierzy 15. Brygady Zmechanizowanej oraz Batalianowej Grupy Bojowej eFP przeprawy przez Mierzeję Wiślaną. Przeprawa ma odbyć się przy wsparciu żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych.

Żołnierze wykonają przeprawę za pomocą Transporterów PTS-M oraz zrealizują transport uszkodzonego sprzętu. Ponadto batalion zmotoryzowany 15BZ będzie prowadził walkę o odzyskanie obiektu.
Odbicie zakładników

Głównymi celami ćwiczenia będzie skuteczne przeprowadzenie działań, mających na celu odbicie zakładników (przypadek ataku terrorystycznego) oraz prowadzenie rozpoznania przez Marynarkę Wojenną na kierunku Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, prowadzenie działań demonstracyjnych na kierunku Zatoki Gdańskiej oraz działanie w sytuacji wystąpienia skażeń- głosi komunikat 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.


Polska uczestniczy w inicjatywie NATO eFP – wzmocnionej Wysuniętej Obecności (ang. enhanced Forward Presence), pełniąc w niej szczególną rolę: jest jednym z państw gospodarzy. Jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup, także tworzy w Elblągu wielonarodowe dowództwo dywizyjne, które koordynuje działania wszystkich grup eFP. Główną siłę EFP stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania

PAP/twitter

Skip to content