Zamieszanie po zdjęciu dwóch padających sobie w objęcia zawodniczek podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Podziel się tym wpisem:

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar skomentowała na Facebooku zdjęcie, jakie pojawiło się po zakończeniu zawodów w skoku wzwyż kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Fotografia przedstawia padające sobie w objęcia dwie medalistki, które zajęły pierwsze i trzecie miejsce.

Zdaniem ukraińskiej wiceminister było to zachowanie niestosowne. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, że brązowa medalistka Jarosława Maguczich reprezentowała Ukrainę, zaś złota medalistka Maria Łasickiene – Rosyjski Komitet Olimpijski.

Komentarz ukraińskiej wiceminister

Odnosząc się do tej sceny, Hanna Maliar napisała: „Sportowcy reprezentujący Ukrainę na zawodach międzynarodowych muszą zrozumieć, że na Ukrainie trwa wojna rosyjsko-ukraińska, a to nakłada pewne ograniczenia i obowiązki.

Wierne trzymanie się tradycji sportowych, na przykład fotografie przedstawiające uściski ze sportowcami – obywatelami Federacji Rosyjskiej, gdy zostają oni zwycięzcami, natychmiast wykorzystywane są przez wroga jako broń informacyjna i psychologiczna, która demonstruje światu, że «ich tutaj nie ma«.

Tak więc beztroskie zachowanie naszych sportowców, których kochamy i którym szczerze kibicujemy, może stać się przedmiotem informacyjnych operacji specjalnych wroga.”

Ukryte tło i medal polityka

Sprawa ma dodatkowy wymiar, ponieważ wiceminister obrony jest zwierzchnikiem Jarosławy Maguczich, która służy w wojsku w stopniu młodszego lejtnanta. Maliar dodała, że chce się spotkać z brązową medalistką po jej powrocie z Japonii. Poprosiła też, aby nie nękać lekkoatletki z powodu jej zdjęć z Rosjanką, dopóki sama nie wyjaśni z nią osobiście tej sprawy.  

Warto dodać, że łącznie w ukraińskiej reprezentacji na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wystąpiło 60 sportowców będących jednocześnie żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy. Jedyny złoty medal zdobył jednak nie wojskowy, lecz polityk – deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy z partii „Sługa Narodu” zapaśnik Żan Bełeniuk. 

Skip to content