Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Zamknąć Morze Bałtyckie dla statków z Rosji

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Prezydent Łotwy Edgars Rinkevics uważa, że jeśli okaże się, że Rosja celowo uszkodziła Balticconnector między Finlandią a Estonią, Sojusz Północnoatlantycki powinien zamknąć Morze Bałtyckie dla rosyjskiej żeglugi.

Trwa dochodzenie w celu ustalenia przyczyn uszkodzenia gazowego rurociągu. Według strony fińskiej, podejrzany jest statek pływający pod banderą Hongkongu, który był widziany w miejscu i o czasie uszkodzenia. Jednostka jest własnością chińskiej firmy. Drugi statek to jednostka rosyjska widziana nieopodal. W pobliżu rurociagu odnaleziono duży i ciężki przedmiot. Finowie starają się wyciągnąć, a potem zbadać ten obiekt.

Prokurator badający sprawę ujawnił, że według dotychczasowych ustaleń, uszkodzenie rury nastąpiło w wyniku celowego działania. Najprawdopodobniej był to sabotaż. Uszkodzony został także kabel telekomunikacyjny należący do firmy Elisa. Jest to kabel łączący Estonię i Finlandię. Znajduje się on w innym miejscu nieopodal Helsinek i Tallina. Wyszło na jaw, że został uszkodzony także estońsko-szwedzki kabel EE-S1 należący do szwedzkiego nadawcy SVT.

Za powyższymi atakami na infrastrukturę krytyczną stoi najprawdopodobniej Rosja. Dlatego NATO zwiększyło swą obecność na Morzu Bałtyckim. Do patrolowania akwenu wysłano dodatkowe samoloty patrolowe NATO AWACS, drony i okręty rozpoznawcze. Za operację jest odpowiedzialne Centrum Morskie NATO ds. Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej, działające w ramach Dowództwa Morskiego NATO.

Władze Estonii i Łotwy wezwały sojuszników do intensyfikacji patroli na Bałtyku. Pojawiają się także radykalne pomysły, aby zamknąć akwen dla żeglugi statkom z Rosji, jeśli okaże się, że rozkaz uszkodzenia infrastruktury padł z Moskwy. Jednak taki krok jest możliwy tylko w przypadkach nadzwyczajnych, takich jak wojna. Dlatego proponowane przez prezydenta Łotwy posunięcie obecnie nie wchodzi w grę.

fot. Obraz autorstwa wirestock na Freepik

Skip to content