Zapora na granicy Estonii. Wiadomo, kiedy zostanie wybudowana
Zapora wyposażona w sprzęt monitorujący ma być gotowa na wschodniej części granicy do końca 2025 roku – przekazał Janek Magi, szef departamentu ds. polityki migracyjnej Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA), cytowany przez telewizję ERR.
Całkowite zakończenie inwestycji: wzmocnionej zapory lądowej wraz z systemem monitoringu, planowane jest w 2027 roku. Warunkiem jest jednak odpowiednie i nieprzerwane finansowanie.
Magi (który jest także komendantem estońskiej straży granicznej) zapewnił, że równolegle z budową zapory trwa nieprzerwanie budowa 15 stacji monitorujących rzekę Narwę.
„Mamy pieniądze na stanowiska monitorujące, ale wciąż szukamy możliwości i środków na sfinansowanie sprzętu monitorującego” – dodał.
Ważna zapora
W celu finansowania tak potężnej inwestycji, Magi zasugerował skorzystanie z różnych funduszy unijnych, z których Estonia pobiera fundusze na inwestycje, czy ze strony USA. Kraje bałtyckie korzystają ze wsparcia finansowego Stanów Zjednoczonych w kwestiach obronności.
Komendant podkreślił, że dokończenie budowy umocnień na wschodniej granicy kraju wymaga obecnie dodatkowych 55 mln euro.
„Granica będzie w 100 proc. objęta nadzorem technicznym, będziemy mogli dostrzec nisko latające obiekty, w tym drony” – powiedział Magi.
Szczelna granica z reżimem
Komendant dodał, że przyspieszenie prac przy budowie zapory nastąpiło, z uwagi na zagrożenie ze strony Białorusi. Reżim Aleksandra Łukaszenki od miesięcy straszy kraje bałtyckie, jednocześnie wspierając Rosję. Moskwa zaś od co najmniej 2021 roku prowadzi przeciwko krajom bałtyckim i Polsce, a ostatnio także Finlandii wojnę hybrydową. Jej główną częścią jest przerzucanie nielegalnych migrantów na granicę z tymi krajami oraz zmuszanie służb do ciągłego reagowania.
Na granicach tych krajów regularnie dochodzi do większych lub mniejszych incydentów takich jak: rzucanie w strażników granicznych kamieniami, podpalonymi gałęziami czy nawet „ślepe” strzały.
***
Granica Estonii z Rosją ma długość 333 km. Na lądzie to: 207 km, a wzdłuż jezior to 126 km.
Sam pomysł budowy płotu w Estonii pojawił się już w 2018 roku, ale same prace ruszyły w 2021 roku, kiedy to Rosja rozpoczęła operację hybdrydową wywierając presję migracyjną na granicy z unią europejską. Ostatecznie zapora ma objąć całą granicę z Rosją.
Pap/baltictimes/ Fot. twitter/@EternalGlory0