Żaryn: zbudujemy system, który będzie państwową odpowiedzią na dezinformację

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

– Zbudujemy system, który będzie państwową odpowiedzią na dezinformację – powiedział w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Jak dodał, działania o charakterze dezinformacji prowadzone przez Rosję, powinny być traktowane jako zagrożenie dla państwa.

Stanisław Żaryn, który dotychczas pełnił funkcję rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych, został powołany przez premiera Mateusz Morawieckiego na funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jednocześnie będzie pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Jako nowo powołany sekretarz stanu wyjaśnił, że w KPRM nadal będzie odpowiedzialny za współpracę z ministrem koordynatorem w roli jego zastępcy. „W sposób szczególny będę się zajmował koordynacją działań analitycznych i informacyjnych służb specjalnych” – wyjaśnił.

Głównym jego zdaniem będzie koordynowanie działań, które służą rozpoznawaniu zagrożeń informacyjnych, czyli działań dezinformacyjnych, operacji wpływu i różnego rodzaju działań agresywnych przy wykorzystywaniu informacji.

Ambitny cel walki z dezinformacją

Celem jest budowa systemu rozpoznania i neutralizowania tego typu zagrożeń. „Będzie to pewien system, który ma być państwową odpowiedzią na dezinformację” – powiedział.

Zaznaczył, że rząd chce wzmocnić działania, które przez ostatnie dwa lata prowadził Departament Bezpieczeństwa Narodowego. W jego ocenie jest to potrzebne z uwagi na obecnie identyfikowane zagrożenia.

„Widzimy wyraźnie, że działania dezinformacyjne prowadzone głównie przez Federację Rosyjską przeciwko Polsce to jest coś, co należy traktować jako zagrożenie dla państwa. Te zagrożenia w ostatnich miesiącach uległy znaczącemu wzmocnieniu i intensyfikacji” – podkreślił sekretarz stanu.

„Mamy oczywiście w Polsce szereg instytucji, które zajmują się takimi działaniami, ale chcemy spojrzeć na to wszystko od nowa i zbudować system, który będzie koordynował wysiłki podejmowane do tej pory” – wyjaśnił Żaryn.

PAP

fot. twitter/@StZaryn

Skip to content