Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Zarząd tymczasowy na akcjach Gazpromu w EuRoPol

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o ustanowieniu na wniosek ABW tymczasowego zarządu przymusowego na 100 proc. akcji Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz. Jak wynika z informacji Ministerstwa, decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Informacje jako pierwsza podała gazeta „Rzeczpospolita”.

Polski odcinek gazociągu jamalskiego

EuRoPol Gaz to właściciel polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Akcjonariuszami EuRoPol Gazu są w 48 proc. PGNiG, w 48 proc. Gazprom oraz w 4 proc. kontrolowana przez PGNiG spółka Gas-Trading.

14 listopada 2022r. na stronach Ministerstwa Rozwojh i Technologii opublikowana została informacja, iż z decyzji Ministra tego resortu, na wniosek Szefa ABW ustanowiono zarząd przymusowy w zakresie 100 proc. akcji PAO Gazprom posiadanych w System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz.

Informację potwierdził Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych. ABW sporządziła odpowiedni wniosek i przesłała do ministra rozwoju.

Na stanowisko osoby wykonującej zarząd wyznaczono Radosława Kwaśnickiego.

Jak podkreśla się w decyzji, w EuRoPol Gazie zastosowana jest tzw. reprezentacja krzyżowa, która do składania oświadczeń woli wymaga współdziałania członków zarządu powoływanych z rekomendacji PGNiG oraz Gazpromu. Z uwagi na obecną sytuację współpraca członków zarządu jest jednak ograniczona, co powoduje blokadę decyzyjną zarówno na poziomie zarządu spółki, jak również walnego zgromadzenia akcjonariuszy – argumentuje Minister w decyzji.

Trudności decyzyjne w EuRoPol Gazie utrudniają prawidłową współpracę z wyznaczonym operatorem systemu przesyłowego, co ma wpływ na bezpieczeństwo dostaw gazu do odbiorców krajowych i zagranicznych, a tym samym bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne państwa – dowodzi MRiT w decyzji.

Wyznaczonym przez Prezesa URE operatorem systemu przesyłowego na należącej do EuRoPol Gazu polskiej części systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa do 2068 r. jest Gaz-System.

Według MRiT trudności decyzyjne w EuRoPol Gazie utrudniają prawidłową współpracę z wyznaczonym operatorem systemu przesyłowego, co ma wpływ na bezpieczeństwo dostaw gazu do odbiorców krajowych i zagranicznych, a tym samym bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne państwa. Jak wskazano w decyzji, w uznaniu Ministra ustanowienie zarządu przymusowego jest konieczne dla zapewnienia funkcjonowania tego podmiotu w zakresie wykonywanych przez ten podmiot praw ze 100 proc. akcji SGT EuRoPol Gaz, „w celu utrzymania w zakresie działalności tego przedsiębiorstwa świadczenia usług użyteczności publicznej lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym oraz dla ochrony interesu ekonomicznego państwa”.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 kwietnia 2022 r., wobec Gazpromu, jako akcjonariusza EuRoPol Gazu zastosowano m.in. środek sankcyjny polegający na zamrożeniu wykonywania praw z akcji w EuRoPol Gazie oraz zamrożeniu dywidend z tytułu posiadania akcji w EuRoPol Gazie.

PAP/MRiT/twitter

fot. twitter: Reuers

Skip to content