Zbezczeszczono pomnik polskich żołnierzy na Łotwie

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Prawdopodobnie rosyjscy prowokatorzy pokryli niecenzuralnymi wyrazami namalowanymi białą farbą monument ku czci polskich i łotewskich dowódców, którzy wspólnie wywalczyli niepodległości Łotwy.

Sytuacja miała miejsce prawdopodobnie 21 lub 22 listopada w Dyneburgu. Jest to tzw. Krzyż na Słobódce, gdzie pochowani są Polacy, którzy oddali swoje życie za niepodległość tego kraju bałtyckiego.

Ryszard Stankiewicz, prezes Związku Polaków na Łotwie, powiedział TV Belsat, że do podobnego zdarzenia doszło 10 lat temu. Teraz jednak powierzchnia zniszczeń jest większa, a przywrócenie pomnika do jego pierwotnego stanu zajmie wiele dni. Sprawa została zgłoszona na policję. Według niego, może być to zemsta za usunięcie pomników sowieckich z Dyneburga, nakazane przez władze w Rydze.

Dyneburski monument upamiętnia bohaterów wojny 1920 r., która przyczyniła się do powstania Republiki Łotewskiej. Widnieją na nim nazwiska polskich marszałków Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego oraz łotewskich generałów Peterisa Valdemarsa Radzinsza i Janisa Balodisa.

„Akt wandalizmu w Daugavpils wobec pomnika polskich żołnierzy poległych w łotewskich wojnach o wolność jest aktem godnym ubolewania i tchórzostwem. mam nadzieję, że policja państwowa szybko zidentyfikuje winnych i spotka ich surowa kara” – napisał minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs.

fot. twitter/@margerse

Skip to content