Zbigniew Rau w Rydze: jesteśmy zaangażowani w bezpieczeństwo państw bałtyckich

Podziel się tym wpisem:

– Polska działa w celu zwiększenia bezpieczeństwa państw bałtyckich. Nasze wojska stacjonują na Łotwie w ramach misji NATO, jesteśmy także otwarci na podjęcie kolejnych zadań w ramach Sojuszu – stwierdził minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas rozmowy szefów dyplomacji i ministrów obrony Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Rydze.

W trakcie spotkań omówiono kwestię bezpieczeństwa w regionie, a także sposób koordynacji działań na forum NATO i UE. To o tyle ważne spotkanie, bo nadal trwają rosyjskie ćwiczenia wojskowe Zapad 2021, w których swój duży udział ma także Białoruś. Tak samo jak w sytuację z migrantami na wschodnich granicach UE i NATO.

Obserwacja i gotowość

– Zgodziliśmy się wspólnie, że musimy bacznie obserwować sytuację. Razem z sojusznikami z NATO jesteśmy w pełnej gotowości – przyznał minister Rau. – Omówiliśmy także samą sytuację Białorusi i działania Unii Europejskiej w tej sprawie – dodał.

Szef MSZ przyznał, że na spotkaniu zajęto się także kierunkami rozwoju NATO i przygotowaniami nad nową Koncepcją Strategiczną Sojuszu. Państwa powinny zaakceptować ją w przyszłym roku.

Ministrowie obrony Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii udali się także na poligon, gdzie prowadzono ćwiczenia w ramach „Silver Arrow”, przygotowujące do koordynacji wspólnych działań obronnych wojsk wymienionych państw. Od początku września na Łotwie znajduje się 150 polskich żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Zbigniewowi Rauowi podczas spotkań towarzyszył minister obrony narodowej – Mariusz Błaszczak.

Źródło i fot.: gov.pl

Skip to content