Autor: Redakcja

Zboże wypłynie z ukraińskich portów. Ukraina i Rosja zawarły porozumienie

Podziel się tym wpisem:

W Turcji podpisano porozumienie ws. eksportu zboża z ukraińskich portów. Umowę podpisali przedstawiciele Turcji, Rosji, Ukrainy i ONZ.

Umowa zawarta w Stambule ma być początkiem zdjęcia blokady z ukraińskich portów na Morzu Czarnym. Od początku wojny blokuje je Rosja.

W Turcji pojawili się: Siergiej Szojgu (minister obrony Rosji), Ołeksji Kubrakow (minister infrastruktury Ukrainy) oraz Antonio Guterres (Sekretarz Generalny ONZ).

Przełomowe porozumienie

Jak podaje portal Ukraińska Prawda, Ukraina i Rosja podpisały z Turcją dwa osobne dokumenty. Zgodnie z porozumieniem Ukraina ma mieć pełną kontrolę nad portami: Odessa, Czarnomorsk i Jużnyj.

W przeciwieństwie do wcześniejszych propozycji, nie będzie rosyjsko-tureckich konwojów z ukraińskich portów. Mają być wspólne kontrole statków, na wodach tureckich, pod kątem przewożenia broni.

Co więcej, w Stambule powstanie centrum obserwacyjne ONZ, które będzie kontrolować przepływ zboża oraz ewentualne jego zakłócenia.

Porozumienie zawarte zostało na 120 dni, z możliwością przedłużenia.

Kryzys głodu?

Ponadto, Ukraina nie będzie musiała rozminowywać swoich terenów. Obawiano się jednoczesnego ataku ze strony Rosji. Kraj ma wyznaczyć bezpieczne korytarze do eksportu zboża.

***

Porozumienie ws. eksportu zboża z Ukrainy było długo wyczekiwane m.in.: przez UE. Z uwagi na blokadę portów trwającą od 24 lutego, eksperci wielokrotnie ostrzegali, że wielu krajom grozi kryzys żywnościowy.

Skip to content