Zmiany Polityczne w Macedonii Północnej

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Źródło zdjęcia: reuters.com

Dimitar Kowaczewski został mianowany na nowego premiera Macedonii Północnej, po tym jak z tej funkcji zrezygnował Zoran Zaew. Proces oddawania władzy przez Zaewa rozpoczął się w połowie grudnia od przekazania przywództwa nad SDSM Unią Socjaldemokratyczną Macedonii, którą zarządzał od 2017 roku.

Główną przyczyną zmiany lidera ugrupowania rządzącego był katastrofalny wynik SDSM w wyborach lokalnych w październiku 2021 roku. W 42 gminach w tym stołecznym Skopie wygrali kandydaci opozycyjnej partii VRME/DPMNE lub osoby przez nią wskazane a jedynie w 16 udało się zwyciężyć kandydatom związanych z partią Zorana Zaewa. Ustępujący premier był również oskarżany o brak skutecznych działań w walce z pandemią Covid 19. Jednocześnie Zaew nie wywiązał się z obietnic prowadzenia skutecznej polityki dobrosąsiedzkiej. Bułgaria, która również była pogrążona w kryzysie politycznym, nie uchyliła weta wobec rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Macedonii Północnej argumentując tą decyzję oczekiwaniem na wyłonienie stabilnej większości parlamentarnej w Sofii.

Nowy premier

Dimitar Kowaczewski był ministrem finansów w rządzie Zaeva. Posiada on również doświadczenie z sektora prywatnego zarządzając firmami z sektora telekomunikacyjnego: T-Mobile i A1.

„Jako przewodniczący SDSM i nowy desygnowany na premiera będę kierować się wyłącznie zasadami jedności, odpowiedzialności, poświęcenia i skuteczności”: stwierdził Kowaczewski w jednym z pierwszych wystąpień.

Według Konstytucji Macedonii Północnej Dimitar Kowaczewski na 20 dni na skompletowanie rządu. Partia SDSM posiada 64 miejsca w 120 osobowym parlamencie.

Skip to content