Beata Daszyńska-Muzyczka: Fundusz Trójmorza ma już miliard euro na kolejne inwestycje w regionie

Podziel się tym wpisem:

– Fundusz Trójmorza pozyskał już około miliard euro. Udowodniliśmy wartość współpracy regionalnej, realizując trzy projekty. Obecnie poddawanych analizie jest kolejnych 180 propozycji – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Beata Daszyńska-Muzyczka.

Szefowa BGK wskazała, że Fundusz skupia się na sektorze transportowym, energetycznym i cyfrowym. Daszyńska-Muzyczka dodała także, że docelowo Trójmorze na realizację projektów ma dysponować kwotą od 3 do 5 mld euro.

Dotychczasowe inwestycje i wsparcie gospodarek

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego omówiła poszczególne zrealizowane projekty. – Pierwszą była inwestycja w leasing lokomotyw. Dotyczy to Polski oraz najbliższych sąsiadów – wyjaśniła Beata Daszyńska-Muzyczka. – Kolejnymi projektem było data center w Tallinie, natomiast ostatnia związana jest z farmami fotowoltaicznymi na południowym obszarze regionu Trójmorza – dodała prezes BGK.

Prezes BGK podkreśliła, że „Inicjatywa Trójmorza i Fundusz Trójmorza pokazują, że współpraca regionalna jest możliwa”, dzięki połączeniu sił możliwe jest realizowanie „ciekawych inwestycji”, „pobudzanie biznesu do rozwoju, wymiany handlowej” oraz „rozwijanie turystyki”.

Spodziewanie efekty po szczycie w Sofii

– Przewiduję, że po naszych spotkaniach w Bułgarii zainteresowanie obszarem Trójmorza znacząco wzrośnie. Zresztą już teraz dostrzegam ożywienie w tej sprawie, a ten szczyt tylko sprawi, że nabierze to jeszcze większego tempa – oceniła Beata Daszyńska-Muzyczka. Prezes BGK podkreśliła, że w regionie drzemie duży potencjał, a miejsc do inwestycji jeszcze bardzo wiele.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank, który inicjuje i realizuje projekty mające pobudzić wzrost ekonomiczny Polski. Jest pomysłodawcą i głównym inwestorem Funduszu Trójmorza. Swoje inwestycje ma opierać na środkach pozyskanych od instytucji rozwoju państw Trójmorza, międzynarodowych instytucji finansowych. Fundusz oczywiście nie zamyka się także na inwestorów prywatnych, którzy szukają długoterminowych inwestycji.

Źródło: PAP/3seas.eu

Fot.: BGK/Twitter„`

Skip to content