Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Bosch zapowiada kolejne inwestycje w Polsce. Obserwatorzy spekulują o przeniesieniu produkcji z Chin

Podziel się tym wpisem:

Grupa Bosch ma w planach przenieść produkcję z Chin, a jednym z beneficjentów miałaby być Polska. Taką informację przekazali dziennikarze po spotkaniu z cyklu „Eksperckie Rozmowy PAP”, na którym prezes zarządu spółki Robert Bosch i reprezentant Grupy Bosch w Polsce Rafał Rudziński podsumowywał działalność firmy terenie naszego kraju w 2020 roku.

Informacja o planowanym reshoringu została jednak później zdementowana przez przedstawicieli grupy Bosch. Maciej Kalwasiński, analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl, napisał na Twitterze, że w oświadczeniu przesłanym mu przez firmę jest mowa o nadinterpretacji przez dziennikarzy wypowiedzi, dotyczącej rozważań niektórych branż odnośnie zmian w łańcuchach dostaw.

Spekulacje dot. decyzji Boscha

Ekspert często zajmujący się Chinami dalej pokusił się jednak o własną interpretację znaczenia tych słów. „Będą inwestować więcej w Polsce, ale moim zdaniem nie są gotowi na jasną deklarację, że to przenoszenie produkcji z Chin. Po co psuć sobie reputację za Murem?” – zastanawiał się analityk w swoim kolejnym poście.

Zgodził się z nim ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich Jakub Jakóbowski, który zauważył, że Bosch zadeklarował zmniejszanie śladu węglowego czy zwiększenie inwestycji w Polsce. Jednak oświadczanie o przeniesieniu produkcji z Chin do Polski to „wystawianie się na strzał” – ocenił ekspert.

Inwestycje Boscha

O ile przeniesienie produkcji z Chin do Polski nie zostało oficjalnie potwierdzone i pozostało w sferze rozważań, to kolejne inwestycje grupy Bosch w Polsce stają się faktem. We Wrocławiu powstało Centrum Logistyczne o powierzchni 30000 m2 z własną infrastrukturą kolejową. Natomiast fabryka w Mirkowie k. Wrocławia zyskała kolejne nowoczesne linie produkcyjne komponentów układów hamulcowych do samochodów elektrycznych i hybrydowych. Inwestycja kosztowała 280 mln zł.

O dużym sukcesie można także mówić w przypadku łódzkiej fabryki zmywarek, gdzie w niespełna rok od uruchomienia, z linii montażowej zjechało milionowe urządzenie. Bosch rozbudowuje także swoje Centrum Kompetencji IT, które znajduje się w Warszawie. Ośrodek staje się jednym z najistotniejszych miejsc rozwoju oprogramowania i konsultingu IT dla firmy w skali całego świata.

Źródła: Twitter, log24.pl

Fot. Sundry Photography – stock.adobe.com

Skip to content