CARGOUNIT nabiera rozpędu dzięki środkom Funduszu Trójmorza

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

„Firma CARGOUNIT przekazała w leasing rumuńskiej spółce Unicom Tranzit nową lokomotywę Smartron. Ekspansja biznesu CARGOUNIT w krajach Europy Środkowo-Wschodniej pozytywnie wpłynie na rozwój połączeń transportowych w regionie Trójmorza. Właścicielem spółki jest Fundusz Trójmorza, którego jednym z zadań jest rozwój infrastruktury transportowej w tej części Europy” – przekazał Bank Gospodarstwa Krajowego w swoim komunikacie.

CARGOUNIT to największa w Polsce firma, która świadczy usługi wynajmu lokomotyw. Jest jedną z kluczowych w Europie Środkowo-Wschodniej firm. „W swojej ofercie posiada ponad 185 lokomotyw, zarówno trakcyjnych, jak i manewrowych. Z kompleksowych usług firmy korzystają między innymi przewoźnicy z branży paliwowej, chemicznej, materiałów budowlanych i ładunków intermodalnych oraz produktów dla sektora motoryzacyjnego” – czytamy w komunikacie BGK.

Firma obecnie koncentruje się na modernizacji posiadanej floty poprzez zakup nowoczesnych lokomotyw wielosystemowych i jednosystemowych oraz ekspansję na nowe rynki. Jej kluczowym obszarem rozwoju wciąż są kraje Europy Środkowo Wschodniej.

Leasing rumuńskiej spółce

„W stolicy Rumunii Bukareszcie, firma oficjalnie przekazała Unicom Tranzit – rumuńskiemu przewoźnikowi towarowemu i spedytorowi – nową lokomotywę Smartron. Jest ona dostosowana do pracy przy prądzie zmiennym 15 kV lub 25 kV oraz wyposażona w system kontroli pociągu PZB/LZB. Lokomotywa waży ok. 83 tony i ma rozstaw osi 1435 mm. Dysponuje mocą 5,4 MW i porusza się z maksymalną prędkością 160 km/h” – przekazało BGK.

„Widzimy duży potencjał rynku wynajmu lokomotyw zarówno na rynku polskim, jak i na rynku rumuńskim, który należy do największych rynków kolejowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Cieszymy się, że nasz nowy klient Unicom Tranzit zdecydował się na wybór oferty najmu dwóch lokomotyw Smartron od firmy CARGOUNIT, która jest jednym z pierwszych podmiotów oferujących najem nowoczesnych lokomotyw na rynku rumuńskim. W obszarze naszego zainteresowania znajduje się zwiększenie liczby wynajmowanych lokomotyw Smartron na rynku rumuńskim jak i w sąsiadującej Bułgarii. Jesteśmy przekonani, że lokomotywa Smartron bazująca na sprawdzonych rozwiązaniach Siemens Mobility, jest właściwym wyborem dla lokalnych przewoźników poszukujących nowoczesnej i niezawodnej lokomotywy charakteryzującej się najwyższą sprawnością techniczną” – powiedział Łukasz Boroń, Prezes Zarządu CARGOUNIT Sp. z o.o, cytowany w komunikacie.

Fundusz Trójmorza

Jak podaje BGK, 100% udziałów w spółce CARGOUNIT posiada Fundusz Trójmorza (3SIIF). Inwestycja w tę firmę była pierwszą, jaką fundusz zrealizował w swojej historii. 3SIIF jest ekonomicznym wymiarem Inicjatywy Trójmorza, a jego pomysłodawcą i głównym inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

Polski BGK oraz rumuński Exim Bank Fundusz są założycielami Funduszu. Inwestuje on w przedsięwzięcia infrastrukturalne w regionie Trójmorza w trzech obszarach – transporcie, technologiach cyfrowych i energetyce. Oprócz zacieśnienia współpracy oraz poprawy infrastruktury, celem Funduszu jest także przyniesienie zysku inwestorom. Środki Funduszu są uzupełnieniem dla pieniędzy publicznych i funduszy unijnych.

Transport to jeden z trzech filarów, w które Fundusz inwestuje. Zapotrzebowanie w tym sektorze tylko do 2030 r. szacuje się na 290 mld euro (dane SpotData).

„Dzisiejsze przekazanie lokomotywy Smartron naszym partnerom z Unicom Tranzit jest ważnym kamieniem milowym w rozwoju działalności CARGOUNIT. Rozszerzamy zasięg geograficzny naszej działalności o Rumunię, która jest dla nas kluczowym rynkiem docelowym. CARGOUNIT rośnie w siłę – od czasu przejęcia firmy przez Fundusz Trójmorza pod koniec 2020 roku odnowienia swojej floty poprzez zakup ponad 50 lokomotyw. Mamy solidną długoterminową wizję dla CARGOUNIT, która pozwoli naszej firmie zarówno utrzymać pozycję lidera rynku w Polsce, jak i rozszerzyć swoją działalność w regionie, przyczyniając się tym samym do realizacji celów 3SIIF. Przekazanie lokomotywy Smartron jest znaczącym krokiem na naszej wspólnej drodze do realizacji potencjału CARGOUNIT w regionie Trójmorza” – powiedział Cameron Cook, Przewodniczący Rady Nadzorczej CARGOUNIT Sp. z o.o. – cytowany w komunikacie BGK.

źródło: BGK

fot. BGK

Skip to content