Chiny szykują się do odwetu gospodarczego na Litwie

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Pekin zaczyna podejmować działania przeciwko ekonomicznym interesom Wilna. W tle litewskie wsparcie dla Tajwanu.

Chiny wywierają presję na niemieckim producencie części samochodowych Continental, aby zaprzestał korzystania z elektroniki produkowanej na Litwie, podaje Reuters. Wcześniej litewskie towary były blokowane w portach, a ich sprzedaż utrudniana w Państwie Środka.

„Continental, jeden z największych producentów części samochodowych na świecie, posiada zakłady produkcyjne na Litwie, które dostarczają części elektroniczne, takie jak sterowniki drzwi i siedzeń” – pisze portal LTR.lt. Continental otworzył pod koniec 2019 roku swój zakład w okręgu kowieńskim na środkowej Litwie, co jest jedną z największych inwestycji zagranicznych na Litwie. Niemiecka firma ma docelowo zainwestować 185 milionów euro.

Mimo, że zarówno firma, jak i władze państwowe odmówiły komentarza, Reuters powołuje się na dwa wiarygodne źródła. Jednak wśród przedsiębiorców panuje opinia, że rozpoczęła się wojna handlowa z Chinami. Na początku grudnia litewscy eksporterzy poinformowali, że nie mogą już dokonywać odprawy celnej towarów w Chinach, ponieważ Litwa została usunięty z rejestrów celnych.

Stanowisko Rosji

To nie jedyne kłopoty Litwinów. O blokowanie białoruskiego tranzytu przez ten kraj ma pretensje Rosja. Moskwa obawia się konsekwencji dla swej enklawy w Kaliningradzie.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni wiadomością o możliwym zakazie tranzytu towarów z Białorusi przez Litwę. Jesteśmy przekonani, że ta droga doprowadzi do ślepego zaułka, gdyż może wpłynąć na zaopatrzenie Obwodu Kaliningradzkiego oraz negatywnie wpłynąć na gospodarkę, status społeczny i jakość życia mieszkańców tego obwodu” – oświadczyło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Skip to content