Chorwacja przyjęła pierwszy budżet w euro

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Chorwacja, która wejdzie do strefy euro 1 stycznia 2023 roku, przyjęła swój pierwszy budżet w euro; zakładając ogólny deficyt w wysokości 2,3% PKB w oparciu o prognozę wzrostu gospodarczego o 0,7% na 2023 rok.

Budżet został przyjęty 77 głosami za i 50 przeciw w 151-osobowym parlamencie. „To pierwszy budżet Chorwacji w walucie euro” – powiedział minister finansów Marko Primorac, przedstawiając plany budżetowe.

„Wprowadzenie euro wzmocni naszą gospodarkę, będzie kotwicą stabilności, sprawi, że będziemy bardziej odporni i chronieni przed zewnętrznymi wstrząsami i kryzysami oraz przyczyni się do poprawy klimatu inwestycyjnego” – powiedział Primorac parlamentarzystom.

Chorwacja w strefie euro

W lipcu ministrowie finansów Unii Europejskiej oficjalnie zatwierdzili Chorwację – państwo członkowskie UE od 2013 r. – jako 20. członka wspólnej waluty euro z początkiem 2023 r., ustalając kurs wymiany jednego euro na 7,53450 kun chorwackich.

Premier Andrej Plenkovic powiedział, że budżet ma na celu złagodzenie skutków kryzysu gospodarczego wywołanego wojną na Ukrainie, utrzymanie wzrostu i zachowanie stabilności społecznej.

Całkowite dochody budżetowe prognozuje się na 24,9 mld euro (25,86 mld dolarów), co stanowi wzrost o 9% w stosunku do tego roku i jest napędzane głównie podatkami bezpośrednimi i pośrednimi szacowanymi na 13,3 mld euro.

Wydatki ustalono na 26,7 mld euro, czyli o 2,1 mld euro więcej niż w tym roku, ze względu na zwiększenie rządowych programów społecznych i rozwojowych.

Reuters/Bloomberg

fot. twitter/@Reuters

Skip to content