CPK coraz bliżej. „Jesteśmy w przededniu wbicia łopaty”
„Jesteśmy w przededniu wbicia łopaty; wszystko wskazuje na to, że takie prace rozpoczniemy na przełomie sierpnia i września” – poinformował w rozmowie opublikowanej w tygodniku „Sieci” wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
„Każdy projekt budowlany ma swoje fazy i etapy. Jeśli ktokolwiek budował dom, to wie, że najpierw trzeba kupić działkę, dokonać uzgodnień, zaprojektować i znów uzyskać zgody i pozwolenia, znaleźć firmę, która to zbuduje. To nie jest tak, że wpada się na pomysł i następnego dnia koparka ryje ziemię i leje się beton. Na terenie CPK są wciąż prowadzone uzgodnienia, ale faktycznie jesteśmy w przededniu wbicia łopaty. Wszystko wskazuje na to, że takie prace rozpoczniemy na przełomie sierpnia i września” – powiedział Horała, cytowany w tygodniku.
CPK już w 2027 roku?
Minister zapytany został także o to, czy termin 2027 r. jest realny w kwesti realizacji inwestycji.
Zapytany został też, czy termin w 2027 r. jest realny.
„Tak. Wciąż jest to termin niezwykle ambitny, zakładający zakończenie prac budowlanych w 2027 r., a komercyjne otwarcie w 2028 r. To wyrównanie rekordu światowego, bo w tym tempie powstawało lotnisko w Stambule czy lotniska chińskie. To byłby więc rekord w Unii Europejskiej” – podkreślił Horała.
Horała podkreślił, że w porównaniu do np. niemieckiego portu Berlin Brandenburg, inwestycja jaką jest CPK realizowana jest w sposób niezwykle sprawny i szybki.
„Wspomniany już port Berlin Brandenburg tak liczony – od pierwszej decyzji do komercyjnego otwarcia, to ponad 20 lat! A skoro zakładany termin otwarcia CPK jest rekordowy, to muszę zastrzec, że wiele ryzyk przed nami, że wiele może się stać podczas projektowania i budowy. Nie można wykluczyć, że w przyszłości powstaną jakieś opóźnienia. Ale dotychczas te ryzyka się nie zmaterializowały i trzymamy się harmonogramu” – dodał.
Zatwierdzony plan generalny
W ostatnim czasie spółka poinformowała o zatwierdzeniu planu generalnego. „Zatwierdzony Plan Generalny jest warunkiem wystąpienia o tzw. promesę zezwolenia na założenie lotniska, o którą spółka CPK zwróci się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) w ciągu najbliższych dni. Promesa będzie potem jednym z załączników do wniosku o decyzję lokalizacyjną, który następuje po otrzymaniu wyczekiwanej już decyzji środowiskowej, a poprzedza wniosek o pozwolenie na budowę” – czytamy na stronie CPK.
„Zatwierdzony Plan Generalny jest potwierdzeniem fundamentalnych założeń projektu CPK. To bardzo dobra wiadomość w kontekście zaawansowanego już procesu wyboru partnera finansowego, który obejmie mniejszościowy pakiet udziałów w spółce będącej operatorem lotniska” – mówił Marcin Horała.
pap
fot. twitter/@no_8112