Czesi uruchomią linię kolejową z Pragi do Gdyni

Podziel się tym wpisem:

Od grudnia 2023 roku pasażerowie będą mieli możliwość skorzystania z połączenia kolejowego z Pragi do Gdyni. Najpierw napisał o tym portal zdopravy.cz, a teraz potwierdziło to zarówno czeskie Ministerstwo Transportu, jak i PKP Intercity.

Pogłoski o możliwym uruchomieniu tej trasy krążyły już od zeszłego roku. Wątpliwości rozwiała publikacja na europejskiej platformie zamówień ogłoszenia o przekazaniu operatorowi České dráhy połączenia na lini Praga – Wrocław – Gdynia.

Przebieg trasy

Polskim partnerem ma być PKP Intercity, a sama trasa, oczywiście oprócz Pragi i Gdyni, ma przebiegać przez Pardubice, Usti nad Orlicą, Lichkov, Kłodzko, Wrocław, Leszno, Poznań i Bydgoszcz. – Przygotowanie nowego połączenia idzie tak jak zaplanowano, trasa będzie obsługiwana przez České dráhy – poinformował rzecznik czeskiego Ministerstwa Transportu.

Całą sytuację obserwuje także prywatny przewoźnik kolejowy z Czech, a mianowicie firma RegioJet. Uruchomienie ich lini na analogicznej trasie ma nastąpić już za kilka miesięcy. Przewoźnik kilka dni temu wystąpił już z wnioskiem do czeskiej administracji kolejowej (UDPI) o zgodę na uruchomienie kursów.

Źródło: IAR, rynek-kolejowy.pl, zdopravy.czhttps://trimarium.pl/pkp-cargo-rozmawia-ze-strona-ukrainska-o-polaczeniu-kolejowym-gdansk-odessa/embed/#?secret=Nd1eHsU5F7

Skip to content