Czy państwa Trójmorza mogą być dużym graczem na rynku chipów?

Podziel się tym wpisem:

W związku z kryzysem na rynku półprzewodników Unia Europejska podjęła decyzję o zwiększeniu produkcji chipów w regionie. Na to stanowisko wspólnoty pozytywnie odpowiedziała tajwańska Narodowa Komisja Rozwoju.

Tajwan jest liderem w produkcji chipów i posiada odpowiednie technologie do budowania najbardziej innowacyjnych półprzewodników. TSMC (ang. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) jest największym producentem układów scalonych odpowiadającym za niemal 54 % zapotrzebowania na światowym rynku.

Tajwańczycy są zainteresowani podjęciem bliskiej współpracy z Litwą, Czechami i Słowacją gdzie mają powstać fabryki chipów. Kung Ming-hsin prezes tajwańskiej Narodowej Komisji Rozwoju podczas wizyt w wybranych państwach oświadczył że Tajpej będzie wspierało technologicznie rozwój sektora półprzewodników w Europie Środkowo-Wschodnie. Powstaną specjalne grupy robocze oraz stypendia i szkolenia dla pracowników z nowych zakładach w Europie.

Problem w globalnym łańcuchu dostaw

W branży motoryzacyjnej globalne braki chipów zmniejszają produkcję samochodów o 7,7 mln sztuk i pozbawi ten sektor 210 mld dolarów. Produkcja lokalna może uzupełnić te braki. Stąd Komisja Europejska, wydała we wrześniu specjalny akt prawny, który umożliwiłby zwiększenie produkcji chipów. Budowa fabryk chipów w państwach Trójmorza, wsparta technologicznie przez Tajwan może okazać się dużym impulsem rozwojowym dla regionu.

Skip to content