Czy Wojsko Polskie zastąpi Bundeswehrę na Litwie?
Czerwcowa rozmowa prezydentów Polski – Andrzeja Dudy i Litwy – Gitanasa Nausedy, dotycząca zwiększenia współpracy wojskowej, otworzyła pole do spekulacji, czy nasze wojsko mogłoby zastąpić Niemców, stacjonujących w tym kraju.
Nauseda poinformował w litewskiej telewizji, że otrzymał od strony polskiej bardzo interesującą propozycję w zakresie bezpieczeństwa militarnego, a forma i sposób współpracy będzie szczegółowo dyskutowana. Chodzi o obecność naszego wojska w tym kraju, w ramach obecności stałej lub rotacyjnej.
„Szczerze przyznam, że byłbym z tego bardzo zadowolony, ponieważ naprawdę osiągnęliśmy dobrą dynamikę w naszych stosunkach z Polską, zarówno w sferze wojskowej, jak i bezpieczeństwa” – powiedział prezydent Litwy, cytowany przez PAP.
W maju, w ramach ćwiczenia Anakonda-23 na Litwie ćwiczyli żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wraz z litewską brygadą „Żelazny Wilk”.
Bukaresztańska Dziewiątka obradowała w Bratysławie
Spekulacje
Spekulacje o tym, że Bundeswehrę na Litwie może zastąpić Wojsko Polskie pojawiły się po latach niezadowolenia Litwinów z racji tego, że Niemcy nie chcieli zwiększyć swojej stałej obecności wojskowej w krajach bałtyckich. Berlin zadeklarował jedynie, że zwiększy potencjał swojej jednostki, która w razie konieczności będzie wysłana na Litwę. Jednym z argumentów był brak odpowiedniej infrastruktury wojskowej.
Wilno jednak stoi twardo przy swoim. Wiosną tego roku Arvydas Anušauskas, minister obrony Litwy, ostrzegał NATO, że Rosja przygotowuje się na długotrwałą konfrontację militarną. Szef resortu obrony zauważył, że rosyjski potencjał wojskowy w rejonie królewieckim nie zmniejszył swojego potencjału wojskowego, a Rosja zapowiedziała zwiększenie w przyszłości swoich wojsk w regionach graniczących z NATO.
Litwa jest świadoma, że jej strategiczne położenie wymaga, aby infrastruktura Sojuszu w regionie została rozbudowana. Dlatego Litwini liczyli na stałą obecność conajmniej jednego batalionu Bundeswehry w ich kraju. Niemcy, choć stacjonują na Litwie od 2017 r. w ramach batalionu sił sojuszniczych, uspokajają, że mają brygadę, która jest gotowa do natychmiastowego przerzutu na Litwę.
Jednak dla Litwinów to zbyt mało. Dlatego liczą, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta już podczas najbliższego, lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Kanclerz Olaf Scholz zapewnił ostatnio, że Berlin rozmieści swą brygadę na Litwie, gdy tylko będzie gotowa odpowiednia infrastruktura.
fot. twitter/@prezydentpl