„Drenaż mózgów” z Bośni i Hercegowiny – 47 % obywateli w wieku 18 – 29 lat chce wyemigrować

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

17 listopada, został opublikowany sondaż zlecony przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (ang. UNFPA – United Nations Population Fund), dotyczący emigracji obywateli Bośni i Hercegowiny. Główną grupą, która chce wyemigrować stanowią młodzi mężczyźni w wieku 18 – 24 lata, którzy nie posiadają stałego zatrudnienia bądź są bezrobotni, nie są w stałym związku i posiadają krewnych lub rodzinę za granicą.

Sondaż został przeprowadzony na reprezentatywnej grupie 5001 osób w grupie wiekowej 18 -29 lat, dane były zbierane pomiędzy styczniem a marcem 2021 roku.

23 % ludności w wybranej grupie planuje czasowa migrację, natomiast 24 % obywateli Bośni i Hercegowinie (w wieku 18 – 29) chce się zdecydować na stałe osiedlenie w innym państwie. W przeprowadzonym badaniu nie istniały duże różnice w podejściu do emigracji w kontekście podziału administracyjnego BiH na Federację Bośni i Hercegowiny, Republikę Serbską i Dystrykt Brczko.

Głównym czynnikiem, który motywuje ludzi do emigracji z Bośni i Hercegowinie jest brak stabilności ekonomicznej, podaje, Alanna Armitage, Dyrektor Regionalna UNFPA.

Podsumowanie

Bośnia i Hercegowina pozostaje jednym z najbiedniejszych państw Bałkanów Zachodnich, które ma problemy we wprowadzaniu reform głównie przez „skostniały” podział administracyjny, który służy wyeliminowaniu czynników związanych konfliktem wewnętrznym pomiędzy głównymi grupami narodowymi: Chorwatami, Boszniakami (ludność muzułmańska) oraz Serbami. Jednocześnie takie rozwiązanie administracyjne blokuje wszelkie możliwości wprowadzania reform na poziomie centralnym, co przyczynia się do stagnacji gospodarczej, bezrobocia oraz „drenażu mózgów”.   

Źródło:https://balkaninsight.com/2021/11/17/nearly-half-of-bosnias-youngsters-pondering-emigration/

Skip to content