Dyrektor zarządzający BGK o Funduszu Trójmorza: inwestycje wzmocnią energetyczny i transportowy potencjał krajów Inicjatywy

Podziel się tym wpisem:

– W Funduszu Trójmorza bardzo istotne jest zrozumienie jego modelu funkcjonowania. To fundusz infrastrukturalny o charakterze długoterminowym. Inwestycje w jego ramach pochłaniają duży kapitał i zgodnie ze strategią obejmują nakłady na transport, energetykę i cyfryzację – stwierdził dyrektor zarządzający w Banku Gospodarstwa Krajowego dr Krzysztof Senger w debacie internetowej „Polski eksport A.D. 2021 – czy czeka nas mocne odbicie po kryzysie, a przynajmniej stabilizacja?”, zorganizowanej przez dziennik „Rzeczpospolita”.

Członek Zarządu Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza, dyrektor zarządzający BGK wspomniał, że właśnie we wspomnianych trzech obszarach Fundusz Trójmorza zdążył już dokonać inwestycji.

– Zarówno w infrastrukturę cyfrową w Estonii, która zgodnie z założeniami będzie eksportowała technologię dalej na następne państwa Inicjatywy, również w infrastrukturę źródeł energii odnawialnej w kilku kolejnych krajach, a także w infrastrukturę transportową, tak zwane rolling stock, czyli tabor kolejowy do przewozu towarów, która także ma szansę na ekspansję na pozostałe rynki – wyliczył dr Senger.

– Wszystkie inwestycje, które jeszcze zostaną przeprowadzone będą rozwijały tę część infrastruktury biznesowej, która jeszcze wzmocni wymianę handlową między krajami. Nakłady rozwiną jeszcze możliwości energetyczne czy transportowe poszczególnych państw w ramach Inicjatywy – stwierdził dyrektor zarządzający w Banku Gospodarstwa Krajowego w czasie dyskusji.

Dziewięciu udziałowców Funduszu Trójmorza

– W kontekście eksportu, Fundusz ma w tej chwili 9 udziałowców, czyli banki rozwoju państw Europy Środkowej – wskazał dr Krzysztof Senger. Jak podkreślił, te banki wciąż ze soba współpracują, co może zaowocować „ekspansją, jeżeli chodzi o obrót towarów, ale także wytwarzaniem i przejmowaniem aktywów”.

Członek Zarządu Funduszu Trójmorza mówił również, że Bank Gospodarstwa Krajowego widzi potencjał w eksporcie z Polski do krajów Unii Europejskiej, a także pozostałych członków Inicjatywy. Wskazał, że „nieodkrytą szansą” jest dywersyfikacja eksportu na osi Północ-Południe i wysyłanie towarów do Bułgarii, Rumunii, Słowenii, Chorwacji czy państw bałtyckich.

– Z punktu widzenia Polski ważne jest także to, że poprzez inwestowanie w infrastrukturę międzynarodową na obszarze Trójmorza budujemy swój bilans po stronie należności, a nie tylko zobowiązań, bo na razie ta relacja jest dość zachwiana. To będzie się przekładało na kursy, na nasz potencjał, a także rozpoznawalność polskich przedsiębiorstw za granicą – powiedział podczas debaty dr Senger. Podkreślił też, że „Fundusz dalej jest otwarty na kapitał zewnętrzny”. – Cały czas współpracujemy z naszym doradcą inwestycyjnym w tym kierunku – oświadczył.

Skip to content