Estończycy wynaleźli spray do nosa, który może być skuteczny w walce z Covid-19

Podziel się tym wpisem:

Antywirusowy preparat trafił do aptek 3 maja. Według twórców leku, krople neutralizują infekcje koronawirusem. 

Preparat został opracowany we współpracy między estońskimi firmami farmaceutycznymi, Uniwersytetem w Tartu i Estońskim Uniwersytetem Przyrodniczym. Spray do nosa i gardła jest oparty na wykorzystaniu przeciwciał. Według Mart Ustava, emerytowanego profesora Politechniki w Tartu, który kierował opracowaniem leku, oparty on jest na substancji wytwarzanej z siary bydlęcej pobranej od immunizowanych krów.

„Siara bydlęca (colostrum) ma najlepszą naturalną zdolność zapewniania noworodkowi podstawowej odporności ochronnej poprzez przeciwciała wytwarzane przez matkę. Opracowaliśmy technologię oczyszczania przeciwciał w siarze, w wyniku czego powstał preparat, którego można użyć do sporządzenia sprayu do nosa i gardła, który może zahamować infekcję koronawirusem”- powiedział Ustav cytowany w oświadczeniu.

Skuteczny w walce z wariantami koronawirusa

Preparat przeciwwirusowy działa na powierzchnię błon śluzowych nosogardzieli, gdzie dezaktywuje koronawirusa. Lek może być używany także przez dzieci powyżej siódmego roku życia. Producent twierdzi, że jest skuteczny nie tylko przeciwko szczepowi z Wuhan, ale także przeciwko nowym, łatwiejszym do przenoszenia wariantom w Wielkiej Brytanii, RPA czy Brazylii.

W skład konsorcjum odpowiedzialnego za technologię wchodzą Icosagen Group, Chemi-Pharm, Instytut Farmacji, Instytut Biomedycyny i Medycyny Translacyjnej, Instytut Technologii Uniwersytetu w Tartu, Instytut Weterynarii i Nauk o Zwierzętach Estońskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, Eerika Farm i Teadus ja Tegu.

Skip to content