Estonia zacieśnia współpracę gospodarczą z Japonią
Estoński minister gospodarki i informatyki Tiit Riisalo, który spotkał się z ambasadorem Japonii Yukihiko Matsumurą, powiedział, że zarówno Estonia, jak i Japonia „wniosły w ostatnich latach duży wkład w promocję dwustronnej współpracy gospodarczej”.
Estoński rząd zdecydował, że kraj ten nie weźmie udziału w światowej wystawie EXPO 2025 w Osace w Japonii, poinformowali rzecznicy Ministerstwa Gospodarki i Komunikacji. Zdaniem Riisalo, Estonia i Japonia stale przyczyniają się do promocji relacji gospodarczych między nimi i brak udziału w EXPO tego nie zmieni.
Japonia inwestuje w Estońskie technologie
„Handel między naszymi krajami ma stałą tendencję wzrostową, japońskie firmy inwestują w Estonii przede wszystkim w sektor technologii informatycznych i komunikacyjnych. Próbowaliśmy uczyć się na postępie technologicznym Japonii, ale jednocześnie Japonia wykazała zainteresowanie rozwijającym się sektorem technologicznym Estonii” – powiedział minister.
Riisalo rozmawiał również z ambasadorem o udziale w EXPO.
„Chociaż Estonia była naturalnie zainteresowana udziałem w EXPO w Osace, musimy również ocenić jego celowość. Koszty organizacji pawilonu byłyby nieproporcjonalnie wysokie i musimy zastanowić się, czy uzyskamy oczekiwane korzyści z tego przedsięwzięcia lub czy zamiast tego nie warto byłoby zainwestować gdzie indziej” – powiedział Riisalo.
Minister podkreślił, ze alternatywą dla „organizacji pawilonu” podczas EXPO 2025 w Osace, mogą być szerokie inwestycje na innych polach, które zakładają udział Japonii.
Ambasador ze zrozumieniem przyjął decyzję Estonii i wyraził nadzieję, że Riisalo odwiedzi Japonię z delegacją biznesową w trakcie jego kadencji.
Wzmocnienie relacji
Według Riisalo trwają prace nad wzmocnieniem relacji biznesowych między Estonią a Japonią. Pod koniec kwietnia delegacja biznesowa z sektora ICT udała się do Japonii, odwiedzając m.in. dużą korporację Marubeni Corporation, której delegacja w czerwcu złoży rewizytę w Estonii, by spotkać się z lokalnym oddziałem firmy (zajmującym się edukacją). Ponadto Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego (JETRO) planuje jesienią tego roku wizytę japońskiej delegacji biznesowej w krajach bałtyckich – także na Litwie i Łotwie.
„Cieszę się, że jedne z największych japońskich korporacji firm venture capital (średnio- i długoterminowe inwestycje) stały się stałymi gośćmi i potencjalnymi inwestorami w Estonii – w tym Mitsui, Marubeni, Mitsubishi. Estonia będzie nadal ściśle współpracować z tymi firmami i inwestorami” – powiedział Riisalo.
Od początku wojny na Ukrainie, kraje bałtyckie rozpoczęły wzmacnianie relacji handlowych z krajami azjatyckimi, takimi jak: Japonia czy Korea Południowa. Litwa zacieśnia współpracę z Tajwanem – wbrew krytyce Chin, które nie uznają niepodległości tego kraju. Decyzja Litwy spotkała się niemal natychmiastowo z odpowiedzią na tle politycznym i gospodarczym ze strony Chin.
baltictimes/
fot. twitter/@expo2025_japan