Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Fundusz Trójmorza jako potężne narzędzie finansowe dla Europy Środkowo-Wschodniej

Podziel się tym wpisem:

Fundusz Trójmorza jest najszybciej rozwijającym się funduszem globalnie, podkreśla Prezes BGK

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka udzieliła wywiadu portalowi ISBnews.TV. Głównym tematem rozmowy były możliwości wykorzystywania środków z Funduszu Trójmorza. Prezes obaliła pewien mit jakoby fundusz ten miał akumulować 600 mld euro przeznaczonych na inwestycje. Ta kwota, jest to całość finansowania z różnych źródeł zarówno państwowych, unijnych jak i prywatnych podkreślała Beata Daszyńska-Muzyczka. Operacyjnie Fundusz Trójmorza będzie dysponować kwotą 2-3 mld. euro.

Kolejnym ważnym czynnikiem inwestycji finansowanych przez Fundusz Trójmorza jest ich transgraniczny charakter, który zakłada, że w jeden projekt muszą być zaangażowane minimum dwa państwa regionu.

Fundusz Trójmorza ma obecnie ponad 200 projektów, które czekają na akceptację. Dotychczas, przez 8 miesięcy jego funkcjonowania, udało się już wdrożyć 3 projekty. Jednocześnie prowadzone są rozmowy z inwestorami globalnymi, chociażby z Azji Wschodniej, którzy chcieliby zainwestować w region Trójmorza podkreślała Prezes BGK. W ostatnim tygodniu Beata Daszyńska-Muzyczka brała udział w spotkaniu z przedsiębiorcami z Danii, których zachęcała do inwestycji w Fundusz Trójmorza.

Cały wywiad dostępny: https://www.isbnews.tv/prezes-bgk-fundusz-trojmorza-musi-realizowac-inwestycje-transgraniczne/?fbclid=IwAR2xOwtVDa7YNL21eNYtO0m76vqEJb7cuHWOC7oaXL1iDXznSiDn9SIay3M

Skip to content