Generałowie apelują: więcej uzbrojenia dla Ukrainy

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Byli amerykańscy dyplomaci i dowódcy wystąpili z apelem do prezydenta Joe Bidena o zwiększenie dostaw uzbrojenia dla Ukrainy zanim na zwycięstwo będzie za późno.

Dokument podpisało dziewiętnaście osób, w tym byli dowódcy sił NATO i USA w Europie, Philip Breedlove, Wesley Clark i Ben Hodges, byli ambasadorowie USA w Ukrainie, Niemczech, przy NATO, w ZSRR oraz w Polsce. Apel ujawnił portal The Hill.

„Poprzez dostarczanie pomocy wystarczającej, by mieć impas, lecz niewystarczającej, by pozbawić Rosję jej zdobyczy terytorialnych, administracja Bidena może nieumyślnie doprowadzić do porażki, choć wydawać by się mogło, że zwycięstwo jest pewne” – czytamy w dokumencie.

Gerhard Schröder pozywa niemiecki parlament

„Możemy uważać, że każdego dnia, w którym opóźniamy dostarczanie Ukrainie broni potrzebnej jej do odniesienia zwycięstwa, unikamy konfrontacji z Kremlem. (Ale jest) dokładnie na odwrót, (w ten sposób) tylko zwiększamy prawdopodobieństwo, że staniemy w obliczu tego niebezpieczeństwa na mniej korzystnych warunkach” – podkreślają autorzy listu. 

Sygnatariusze apelują o dostarczenie na front pocisków ATACMS, rakiet do systemów HIMARS oraz amunicji o dłuższym zasięgu. Nie zgadzają się też z tezą, że doprowadzi to do wybuchu III wojny światowej, a jedynie pomoże wyprzeć Rosję z okupowanego terytorium Ukrainy.

Kilka tygodni temu z analogicznym apelem do sekretarza obrony Lloyda Austina wystąpili senatorowie. Apel skierowany do sekretarza obrony Lloyda Austina i Przewodniczącego Połączonych Szefów Sztabów, generała Marka Millleya, podpisali senatorowie Dan Sullivan (R-Alaska), Tammy Duckworth (D-Ill.), Roger Wicker (R-Miss.), Richard Blumenthal (D-Conn.), Robert Portman (R-Ohio) i Lindsey Graham (R-S .C.).

Politycy zauważyli, że konieczne jest zwiększenie dostaw systemów obrony powietrznej i systemów manewrujących, także dalekiego zasięgu. Ukraina w szczególności czeka na rakiety ATACMS do systemów HIMARS, które mogą atakować cele w przedziale 150-300 km. Właśnie dzięki takiemu sprzętowi byłoby możliwe atakowanie Rosjan na tyłach i zmuszanie ich do wycofywania się.

Poczta Polska podpisała memorandum z Pocztą Ukrainy

— Mam nadzieję, że w sprawie rakiet ATACMS zostanie podjęta decyzja polityczna, która przyniesie wiele pozytywów na polu bitwy dla Ukrainy i całego cywilizowanego świata, ponieważ HIMARS już zmienił obraz pola bitwy — powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

fot. twitter/@ukraine_map

Skip to content