Grecja inwestuje w region graniczący z Trójmorzem

Podziel się tym wpisem:

Grecja wspierając rozwój północno-wschodniej Tracji  ( regionu graniczącego z Bułgarią) buduje gospodarcze więzi z Trójmorzem.

Ponadpartyjna komisja w greckim parlamencie opracowała kompleksowy plan rozwoju gospodarczego, demograficznego, edukacyjnego, technicznego oraz wsparcia dla terenów wiejskich w północno-wschodniej części Tracji, regionu bezpośrednio graniczącego z Bułgarią oraz Turcją.

Najważniejszym sektorem jest edukacja. Inwestycje w tym obszarze postrzegane są jako podstawa dalszego rozwoju regionu, który dotąd pozostawał w tyle za resztą kraju.

Ważnym elementem rozwoju szkolnictwa w regionie Tracji jest budowa szkół średnich dla muzułmańskiej mniejszości w Rodopach i Ksanti. Ponadto komisja przewidziała programy pomocy mieszkaniowej w gminach Didymoteicho i Olestiada w północnym Evros stworzone w celu powstrzymania spadku liczby ludności.

Rozwój północno-wschodniej Tracji a Trójmorze

Z perspektywy państw wchodzących w skład Trójmorza, przekazanie pieniędzy przez rząd w Atenach na rozwój regionu w bezpośrednim sąsiedztwie Bułgarii będzie korzystne dla rozwoju tej inicjatywy stworzonej na potrzeby rozwoju połączeń w Europie na osi Północ-Południe. Grecja nawet formalnie nie wchodząc w skład Trójmorza stanowi ważnego partnera dla Inicjatywy w realizacji projektów infrastrukturalnych i energetycznych. Jednocześnie wsparcie finansowe i rozwojowe dla jednego z najbiedniejszych regionów Grecji znajdującego się na „wschodniej ścianie” Unii Europejskiej może zmienić geografię ekonomiczną Europy. Budowa połączenia infrastrukturalnego rozwijanego w ramach Inicjatywy Trójmorza Via Carpathia, która łączy litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami będzie kolejnym impulsem rozwojowym dla regionu Wschodniej Tracji.

Skip to content