Grecja turystyką stoi. Rekordowe wpływy do budżetu państwa

Podziel się tym wpisem:

Najmłodszy członek Inicjatywy Trójmorza turystyką stoi. Grecja od wielu dekad może poszczycić się mianem jednego z najpopularniejszych wakacyjnych celów wśród turystów. Grecja wybierana jest chętnie i coraz chętniej przez podróżnych z całego świata. Ogromne zainteresowanie widać w liczbach, a zwłaszcza w kwocie, która w 2023 trafiła do budżetu kraju.

Z danych Banku Grecji wynika, że 2023 rok był rekordowy pod względem wpływów z turystyki zagranicznej. Od stycznia do listopada (włącznie) wpływy wyniosły 20,1 mld euro. To rekord w historii kraju.

Według danych przytaczanych przez portal Kathimerini, od stycznia do listopada zeszłego roku Grecję odwiedziło niemal 32 mln turystów, co stanowi wzrost o 17,3 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2022 roku.

Wspomniany rekord bije poprzedni, z 2019 roku. Sezon przed pandemią to 30,65 mln turystów, którzy wybrali Grecję. Wówczas zagraniczni turyści zostawili w kraju 18,2 mld euro.

Kto jeździ do Grecji?

Od lat niekwestionowanym królem wycieczek do Grecji są Niemcy. Wyprzedzają Brytyjczyków i Rosjan. Liczba tych ostatnich spadła zdecydowanie w ostatnich latach, co przełożyło się na ponad 20-procentowy spadek wydatków, do poziomu 31,4 mln euro.

W ubiegłym roku Grecję odwiedziło prawie 4,7 mln Niemców, wydając jednocześnie 3,5 mld euro.

Jak ocenia Kathimerini, jeśli obecna dynamika się utrzyma i nie zakłócą jej poważne wstrząsy krajowe lub międzynarodowe, to dochody z zagranicznej turystyki w obecnym roku mogą znów osiągnąć rekordowy poziom.

Źródło: pap

Fot. pixabay/Michelle_Raponi

Skip to content