Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Grupa lotnisk V4+ rozpoczęła działalność

Podziel się tym wpisem:

Porty lotnicze z Węgier, Czech, Słowacji, Austrii, Chorwacji, Słowenii i Polski będą współpracować wymieniając się informacjami, doświadczeniami i pomysłami w ramach grupy lotnisk V4+. Niedawno odbyło się spotkanie inaugurujące inicjatywę.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) podkreśliło w komunikacie, że pandemia koronawirusa negatywnie odbiła się na funkcjonowaniu światowych lotnisk. Choć, jak wskazano, sytuacja się poprawia i pozwala patrzeć na przyszłość optymistycznie, to przed portami lotniczymi wciąż stoją „wyzwania, z którymi trudno będzie poradzić sobie bez wzajemnego wsparcia”.

Właśnie dlatego 24 lotniska z siedmiu krajów postanowiły połączyć swoje siły i stworzyć organizację. Na razie ma ona charakter nieformalny. 7 lipca odbyło się pierwsze spotkanie, które zainaugurowało kooperację. W jego trakcie „eksperci z obszaru zarządzania lotniskami zgodzili się, że branża potrzebuje szybkiej wymiany informacji i wypracowywania wspólnych standardów”.

„Intencją organizatorów jest wzajemne wspieranie się lotnisk we wszystkich obszarach, w których ma to uzasadnienie ekonomiczne. W planach jest również pozyskiwanie środków zewnętrznych na wspólnie ustalone projekty, w tym korzystanie z Funduszów Grupy Wyszehradzkiej” – ogłoszono w komunikacie.

Jak zaznacza PPL w komunikacie, do inicjatywy dołączyły zarówno duże porty lotnicze – np. z Wiednia, Pragi czy Budapesztu, jak i mniejsze – np. z Brna, Splitu i Mariboru. Organizatorzy spotkania w inaugurującego grupę lotnisk V4+ liczą, że do inicjatywy będą dołączać kolejni zainteresowani.

Źródła: sejm.gov.pl, PPL

Fot. PPL

Skip to content