Grzegorz Górny: pandemia unaoczniła Zachodowi rolę skracania łańcucha dostaw. To szansa dla Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

Bezpieczeństwo zdrowotne zachodniej Europy zbyt mocno zależy od chińskiej gospodarki. Dzięki pandemii elity polityczne uświadomiły sobie, że wystarczy jedno uderzenie w łańcuch dostaw i import niezbędnych towarów jest zagrożony – pisze w portalu wPolityce.pl Grzegórz Górny. Prezes Stowarzyszenia Trójmorze i Fundacji Trójmorze zauważa w tym szansę dla naszego regionu.

Grzegorz Górny podkreśla, że mocarstwowe aspiracje Chin przekładają się nagrożenie ekspansją tego kraju „w licznych stolicach”. ” Powoduje to chęć uwolnienia się od zbytniej zależności od Pekinu. W tym kontekście pojawiają się głosy o konieczności skrócenia łańcucha dostaw i alokacji kapitału inwestycyjnego. Kto może na tym skorzystać?” – czytamy.

Wygranymi Meksyk i Wietnam?

Prezes Stowarzyszenia Trójmorze pisze w artykule dla wPolityce.pl, że wzrasta determinacja Stanów Zjednoczonych w przeniesieniu produkcji w bliższe i bezpieczniejsze rejony. Administracja w Waszyngtonie szansy upatruje w Meksyku – wyjaśnia. „Industrializacja tego kraju i stworzenie tam nowych miejsc pracy mogłyby osłabić presję imigracyjną na Stany Zjednoczone z tamtego kierunku. To dodatkowy argument dla Waszyngtonu, by wybrać swojego południowego sąsiada” – zauważa.

Grzegórz Górny zaznacza, że podobne zalety widzą w Wietnamie kraje azjatyckie, takie jak Tajwan, Korea Południowa, Japonia, ale nie tylko one, bowiem tę percepcję podziela też Australia. Dodaje, że do większej niezależności od Chin doszłyby także zmniejszone koszty pracy. W Chinach opłacalność produkcji spadła przez wzrost płac, podczas gdy w Wietnamie ich poziom dalej jest znacznie niższy – wskazuje na łamach portalu.

Szansa dla państw Trójmorza

„W jaki sposób mogłyby natomiast skracać swoje łańcuchy dostaw kraje Europy Zachodniej? W jakie bliższe rejony mogłyby przenosić swoje inwestycje?” – pyta Grzegorz Górny. I odpowiada sobie, że Afryka Północna i Bliski Wschód są zbyt niestabilne, by na tym skorzystać. Antyzachodni kurs i nieprzewidywalność Rosji oraz problemy, jakie ma Ukraina z infrastrukturą i korupcją dyskwalifikują z kolei te państwa. „W tej sytuacji największe możliwości otwierają się przed krajami Trójmorza” – pisze prezes Stowarzyszenia Trójmorze.

Grzegorz Górny zauważa, że w sukurs tej narracji idzie sama Komisja Europejska z zapowiedziami nowej polityki przemysłowej. Głównym celem jest bowiem zmniejszenie zależności Unii od importu z Chin w strategicznych branżach. „Tylko w dwóch sektorach – surowców i farmaceutyków – kraje UE są niemal całkowicie uzależnione od dostaw 34 kluczowych produktów, które sprowadzane są w większości z Państwa Środka. To ma się zmienić. Ale jak? Czy kraje naszego regionu wykorzystają szansę, jaka się przed nimi rysuje?” – pyta na koniec swojego artykułu w portalu wPolityce.pl.

Skip to content