„Handelsblatt”: Polska trzecim największym eksporterem do Niemiec, państwa V4 ważniejsze dla handlu zagranicznego niż Chiny i USA

Podziel się tym wpisem:

Jak pisze niemiecki „Handelsblatt”, w pierwszym kwartale 2021 r. Polska stała się trzecim co do wielkości dostawcą do Niemiec.

Trzecie miejsce Polski na liście największych eksporterów do Niemiec oznacza, że nasz kraj wyprzedził pod tym względem Stany Zjednoczone. „Handelsblatt” pisze, że niemiecki import z Polski wzrósł o 14,7 proc. i jest na poziomie 16,6 mld euro. Rosną również statystyki dotyczące eksprotu nad Wisłę – 9,4 proc. wzrost do 18,7 mld euro.

Znaczenie Europy Wschodniej dla gospodarki Niemiec

Dziennik pisze, że handel z Europą Wschodnią „staje się siłą napędową niemieckiej gospodarki”. W podobnym tonie wypowiada się Oliver Hermes, szef Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej, stwierdził, zaznaczając, że ten region „wrócił na właściwe tory jako motor gospodarczy” ekonomii Niemiec.

Dalej autorzy artykułu w „Handelsblatt” przekonuja, że Europa Wschodnia jest pod tym względem niedoceniana. Podkreślają, że same państwa Grupy Wyszehradzkiej są ważniejsze dla gospodarki Niemiec niż Chiny czy USA. Łącznie, jak czytamy w artykule, handel ze wschodnioeuropejskimi partnerami wyniósł 212 mld euro (w pierwszym kwartale 2021 r.). Przekłada się to na niemal 20 proc. eksportu i importu Niemiec.

Przeceniana Rosja

Cytowany Oliver Hermes dodaje, że zacieśnienie więzi niemieckiej gospodarki ze wschodnimi partnerami „ponownie jest opłacalne”. Przedsiębiorca wieszczy „dynamiczny rozwój gospodarczy” w tym roku, z uwagi na spadek zakażeń koronawirusem.

„Handelsblatt” ocenia również, że przeceniane było z kolei znaczenie Rosji dla niemieckiej gospodarki. „Największy kraj świata jest dopiero czwartym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec w Europie Wschodniej” – czytamy. Niemniej – konkluduje dziennik ekonomiczny – władze w Berlinie poświęcają więcej politycznej uwagi właśnie temu państwu.

Źródła: Polska Agencja Prasowa, „Handelsblatt”

Skip to content